Hei
Darissa matkanneet tai asuneet! Olen lähdössä 4 kuukaudeksi Dar es Salaamiin ja olen mietiskellyt että mitähän tällainen länsimaalainen tyttö uskaltaa kaupungissa tehdä, ja missä alueilla on turvallista liikkua? Mitä eurooppalaiselle sopivia vapaa-ajan aktiviteetteja (esim. urheilua, kahviloita ym.) kaupungista löytyy? Ja mitenhän paikalliset suhtautuvat valkoihoisiin turisteihin...?
Toivottavasti joku osaisi heittää edes jotain neuvoja! :)
Dar es Salaam - Mitä tehdä? Mikä turvallista?
6
2562
Vastaukset
- Miepä
Mä olin Tansaniassa neljä kuukautta kanssa. Mä asustelin Mwengen lähellä Kunduchissa eli en siellä Darin keskustassa. Ihan yleisesti ottaen illalla ei kannata liikkua yksin missään. Itse kuljeskelin pari ensimmäistä viikkoa yksin kaupungilla ja ihan turvallisin mielin sain kävellä. Paikalliset on tottunu länsimaalaisiin ja saattavat tulla kadulla juttelemaan. Ja ovat kyllä hyvin auliita auttamaan ja neuvomaan. Minua varoiteltiin kaikista ryöstäjistä, mutta omalle kohdalle ei sellaista sattunut. Parilta ystävältä vietiin kamera ja rahat, mutta se oli lähinnä heidän omaa tyhmyyttään.
Noista vapaa-ajan aktiviteeteista en oikein osaa sanoa. Itse tein vapaaehtoistyötä ja viikonloppuisin kiertelin kaupungilla. Toivottavasti tästä oli edes jotain apua.- uarleh
Hei Miepä!
Joo kyllä pienistäkin neuvoista on apua :) Eiköhän sitä sielläkin maalaisjärjellä pärjäile melko pitkälle. - werner1
uarleh kirjoitti:
Hei Miepä!
Joo kyllä pienistäkin neuvoista on apua :) Eiköhän sitä sielläkin maalaisjärjellä pärjäile melko pitkälle.Mina ainakin uskalsin liikkua iltaisin ja oisinkin yksin, Asuin oyster baylla, aika lahella koko beachia.
Silla niemella on ainakin slipway niminen paikka, mika kannattaa kayda katsastamassa. Hyvin vartioitu paikka, jossa oli wifi-verkko ja siella olevassa supermarketissa ostoksia tehdessa sai "ilmaista" nettiaikaa..
Mahtavi kalaruokia yms.
Tietysti on kaupunginosia, mihin en oiseen aikaan paljon uskaltanut menna yksin. Kaupungissa murto-osa kaduista on paallystetty, mutta siihenkin tottuu. Avoimin mielin siella parjaa hienosti.
malaronea soin paivittain koko 3kk mita siella olin. Lariam ei mulle sopinut, vaan siita tuli aivan kauheita painajaisia ja paansarkya. Malaronerasia taitaa olla suomessa jtn 50€/12tbl, mutta esim saksasta saman laakkeen saa 12 eurolla
Mulle tulikin ikava sinne.. Ehka ensi kevaana sitten. - ntsi
werner1 kirjoitti:
Mina ainakin uskalsin liikkua iltaisin ja oisinkin yksin, Asuin oyster baylla, aika lahella koko beachia.
Silla niemella on ainakin slipway niminen paikka, mika kannattaa kayda katsastamassa. Hyvin vartioitu paikka, jossa oli wifi-verkko ja siella olevassa supermarketissa ostoksia tehdessa sai "ilmaista" nettiaikaa..
Mahtavi kalaruokia yms.
Tietysti on kaupunginosia, mihin en oiseen aikaan paljon uskaltanut menna yksin. Kaupungissa murto-osa kaduista on paallystetty, mutta siihenkin tottuu. Avoimin mielin siella parjaa hienosti.
malaronea soin paivittain koko 3kk mita siella olin. Lariam ei mulle sopinut, vaan siita tuli aivan kauheita painajaisia ja paansarkya. Malaronerasia taitaa olla suomessa jtn 50€/12tbl, mutta esim saksasta saman laakkeen saa 12 eurolla
Mulle tulikin ikava sinne.. Ehka ensi kevaana sitten.Aika tyypillinen afrikkalainen kaupunki. Vähintään yhtä turvallinen kuin isot Euroopan kaupungit. Ihmiset ystävällisiä ja auttavaisia. Käytin paikallisia dala-dala busseja, joissa saattoi olla jopa 30 ihmistä. Samoin mopotaksit ovat aivan hyviä. Pitää vain aina tingata hinta etukäteen, jottei tule maksun kanssa ongelmia.
Minulle sopi Larian hyvin, eikä siitä ollut mitään haittavaikutuksia. Juuri eilen otin viimeisen. - misa6
Hei,
Luin,että teit vapaaehtoistyötä Tansaniassa. Olisin kiinnostunut tekemään vapaaehtoistyötä jossakin päin Tansaniaaa, mutta minua epäikyttää kaikki eri paljon tai vähemmän mainostetut organisaatiot.
Haluaisin siis työskennellä sairaalassa, olen toisen vuoden sairaanhoitajaopiskelija.
Olisiko vinkkejä, organisaatioita?
Kiitos jo etukäteen!
- Darin asukki
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011040813510751_uu.shtml
No älä nyt ainakaan kanna kaikkea omaisuutta mukanasi kun lähdet illalla baarittelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487