Kirkastuisiko kauhtunut lippu?

kiirettä pukkaa

Olen joskus kuullut, että esim. räsymattojen värejä voi kirkastaa etikkavedellä. Meillä on puuvillainen lippu, jonka värit ovat kovin kauhtuneet. Toimisiko etikkavesi myös siinä?

2

235

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LM. LMjLJM.kljnl

      Likaantuu ja haalistuuhan se lippukin. Haalistuneita värejä ei mikään pesuaine palauta, mutta kontrasti kyllä paranee pesussa värien kirkastuessa.

      Kannattaa lukaista lipunkäsittely ohjeet jostain netistä. Lippu kun on erittäin pyhä asia, eikä sitä saa käsitellä ihan miten tahansa, se muistui mieleen, että pesty lippu pitää kuivattaa sisätiloissa.

      http://www.juhlitaan.net/liputus/

      • aloittaja.

        semmonen joka kiinnitetään parvekkeelle tai ulko-oven pieleen. Ja Ruotsin lippu kun täällä on 6.6. kansallispäivä. Täytyy vähän näyttää missä ollaan ettei ohikulkevat luule Mogadishuksi tai Bagdadiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe