Pitäsi hirsisaunaan lattia tehdä. Lattiavasat ovat valmiina paikallaan n. .5 m välein. Lankku on 28x95 ponttilankkua. Laitanko kiinnityksen naulalla, vai ruuveilla?
Lattia on alta tuulettuva.
Muita vinkkejä homman tekoon saa laittaa.
Lattialankut naulalla vai ruuvilla
6
9089
Vastaukset
- www.jsalokangas.tk
Aloitetaan alusta kuitenkin.
Lattiavasat voivat olla esim 60cm jaolla jos lankkusi kestää tuollaisen jännevälin. toinen yleisesti käytetty on 40cm jako. Nämä juontavat juurensa siitä että rakennuslevyt ovat yleensä 120cm leveitä joten levysaumalle osuu aina puu.
Jos vasat ovat 5 metrin jaolla niin se on kyllä liikaa. Taitaa tulla aika trampoliini lattiasta.
suosittelisin vasoihin 60cm jakoa vähintään.
Sen jälkeen voit vielä jäykisteeksi koolata lattia 40cm jaolla laudalla toiseen suuntaan. En tiedä saunasi rakennetta tarkemmin, joten ei tästä enempää.
Itse lattialankkujen kiinnitys tulee suorittaa vasoihin pontista vinottain jotta ruuvit jäävät piiloon. Kiinnityksessä siis tulee käyttää ruuveja lattian natisemisen estämiseksi.
Ruuvi voisi olla vähintäin 60mm pitkä ja osakierteellä, eli kierre ei tule aivan ylös asti. Tällaista ruuvia tulee käyttää sen takia että ruuvit kiristävät lankut kunnolla.
Ruuvin kannan tulee olla uppoava, jotta seuraava lankku mahtuu ponttiin.
esim. HOBAU ruuvi nimellä myydään kyseisenlaisia ruuveja.
Jos on intoa niin voit vielä joka ponttiin vetää pikku siivun liimaa hilltsemään lankkujen keskinäistä elämistä.
Jos joidenkin lankkujen viimeiset millit kiristyvät huonosti pontin pohjaan, niin apuna voi kokeilla käyttää parkettirautaa, kiristysliinoja, sorkkarautaa tai jotain jolla saa laudat väännettyä yhteen. Mitään älyttömiä propelleja tai banaaneja ei kuitenkaan kannata lattiaan ruuvata. Puu kuitenkin elää ilmankosteuden vaikutuksesta aina.
Eli tuon pontista kiinnittämisen etuna on se että lankut kiristyvät paremmin vastakkain ja myöhemmin lattiaa pinnoittaessa tai hioessa ei ole mitään kantoja näkyvissä. - pappa
purkasin vanhan ponttilaudan ja kiinnitys oli laitettu naaraspuolelle !
onko oikein ?- Timpermanni 55
Siis, hei lisäys, lattiapontti naulataan koiraasta, seinäpanelia naulattiin aikoinaan naaraspontista, kun haluttiin paneeli piilonaulata, sitten tulivat metalliset piilonaulauskiinnikkeet, jne.
- Timpemanni 55
Kyllähän se naula/ruuvi on hyvin vaikea naaraspuolelta laittaa, joutuu pistämään niin vinoon, että tuskin tarttuu minnekään kiinni?!
Koiraan juuresta ne oikeaoppisesti kiinnitetään.. inakin itse olen muutamia vuosikymmeniä niin tehnyt;) - Anonyymi
Naulat käy yhtä hyvin
- Anonyymi
Ruuvien etu on helpompi purettavuus jos tarvitsee korjata tai tehdä muutoksia. Naulat saa pois vain repimällä/ lautaa vääntämällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1052633Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww1021755- 671525
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje161242Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi221048- 81973
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe45949- 91924
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta120921Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta338836