Cavtat ja rannat

Hei!

Te jotka olette lomailleet Cavtatissa, millaiset uinimahdollisuudet siellä on lapsia ajatellen. Ollaan menossa elokuun lopulla ja löysin kivan huoneistohotellin ja halavalla. Sen palveluja on kehuttu ympäri maailman, ainakin netissä.

Jarppe
22373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rannat Kroatiassa ovat yleensä pikkukivi- tai kalliorantoja.
Tarkoittaa sitä, että rantaviiva on usein terävän kallioista, sinne tänne voi olla rakennettuna betonisia uimatasanteita. Merisiilejä on melko paljon, joten uimakengät on ehdoton varustus. Niitä saa paikan päältä.

Cavtatissa on kaksi niemekettä, jotka voi kiertää.
http://www.fit.fraunhofer.de/~kloe/Croatia_18.jpg

Cavtatin vanhan kaupungin kupeessa ehkä paras uimapaikka lapsia ajatellen on fransiskaaniluostarin edessä oleva pikkukiviranta.

Tässä kuvassa ranta jää vasemmalla olevan palmun taa:
http://image02.webshots.com/2/0/81/14/79908114xBDYRc_fs.jpg

Ranta ei ole suuren suuri, mutta sen kupeessa on pieni kahvila sekä rantatuoleja vuokrattavana (muistaakseni 25 kunaa peti, 15 kunaa varjo). Myös suihku ja wc löytyy.

Toinen kiva paikka on aivan niemekkeen nokassa, jossa on pieni laguuni lapsia ajatellen. Tämä on suosittu paikka paikallisten keskuudessa. Myös täällä on pieni kahvila ja rantatuoleja saatavilla.
http://ddemarest.com/WordPress/wp-content/uploads/beach.JPG

Sitten kun niemekettä kiertää, toiselta puolelta löytyy vielä yksi paikka, jossa on ravintola ja niin ikään rantatuoleja vuokrattavana.

Myös hiukan kauempana olevan (Tiha-lahden puolella) Albatros-hotelli ranta soveltuu lasten uintiin. En ole siellä uinut, mutta ranta on pitkä pikkukiviranta.
http://www.cavtat-sunrise-apartments.com/images/apartments/loka1.jpg

Hyvää matkaa!

Äänestä

Vietimme parin viikon Balkanin kiertueen päätteeksi kaksi viimeistä yötä Cavtatissa, rannat olivat tosiaan pääasiassa pikkukivirantoja ja lähes joka poukamassa niemellä ja muuallakin oli paljon merisiilejä. Uimakengät on siis ehdottomat niin aikuisilla kuin lapsillakin. Iberostar Albatros hotellin edustan rannassa oli se hyvä puoli, ettei siinä siilejä näkynyt ja n. metrin syvyydestä alkoi hiekkapohja, joten jos on hieman isompia lapsia mukana, pääsevät siinä jo mukavasti pulikoimaan ja pelailemaan pallopelejä.

Jos vierailette Elafiti-saarilla, Lopudista löytyy ihanaa hiekkarantaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


31 kirjoitti:

Hei!

Te jotka olette lomailleet Cavtatissa, millaiset uinimahdollisuudet siellä on lapsia ajatellen. Ollaan menossa elokuun lopulla ja löysin kivan huoneistohotellin ja halavalla. Sen palveluja on kehuttu ympäri maailman, ainakin netissä.

Jarppe

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu