Nyt olisi tarkoitus mennä kesällä Wieniin. Voisitteko kertoa millaisia lippuja ón wienin julkisiinkulkuvälineisiin ja mitä ne maksaa. Tarkoitus olisi yöpyä 4 yötä. Ja miten lentokentältä (VIE) pääsee asemalle nimeltä Taubstummengasse Olen kuulut, että lentokentältä pääsee "kylälle" Cat-junalla.
Wienin metro
7
1515
Vastaukset
- Wienwien
Lippuja, jotka käyvät niin busseihin, metroon kuin ratikoihinkin, on monenlaisia. Yhden vuorokauden lippu maksaa 5,70. Suhteessa halvemmaksi tulee 72 h lippu, joka maksaa 13,60. Yksi mahdollisuus on ostaa 8-Tage-Karte, joka maksaa 28,80. Sillä kaksi henkilöä voi matkustaa neljän päivän ajan, kun ottaa korttiin jokaisena käyttöpäivänä kaksi leimaa. Silloin pitää tietysti matkustaa kimpassa.
Junan lisäksi lentokentältä pääsee keskustaan busseilla, joita menee Schwedenplatzille (siellä on U1-metrolinjan asema) ja mm. Südbahnhofille, jonka läheltä myös pääsee tuolle metrolinjalle.- Matkustelija (aloitt
Nii mitä kaksi leimaa??
- Wienwien
Matkustelija (aloitt kirjoitti:
Nii mitä kaksi leimaa??
Tuossa 8-Tage-Kartessa on paikka kahdeksalle leimalle, eli yksi ihminen voi käyttää korttia kahdeksana päivänä. Korttiin otetaan leima jokaisena käyttöpäivänä, kun ensimmäisen kerran sinä päivänä matkustaa. Kaksi ihmistä voi käyttää korttia neljän päivän ajan, mutta silloin siitä pitää leimata aina kaksi saraketta kunakin päivänä.
Jos on vaikka neljän hengen porukka, he voisivat matkustaa lipulla kaksi päivää. Kumpanakin päivänä leimattaisiin neljä saraketta.
72 tunnin lippu leimataan vain yhden kerran, eli silloin kun lipulla ensimmäisen kerran matkustaa, ja lippu on voimassa tuosta leimauksesta 72 tuntia. Sitä ei siis päivittäin leimata. - efgffdfd
Voiko tuolla 8 päivän kortilla käyttää kaikki kulkuvälineitä vai ainoastaan metroa pitääkö cat junaan ostaa erikseen lippu ja mitä se maksaa. ja jos leimaan 8 päivän kortin ja leimaan sen 5.6 klo 19.00 nii toimiiko kortti vielä 13.6 klo 18.59
- Wienwien
efgffdfd kirjoitti:
Voiko tuolla 8 päivän kortilla käyttää kaikki kulkuvälineitä vai ainoastaan metroa pitääkö cat junaan ostaa erikseen lippu ja mitä se maksaa. ja jos leimaan 8 päivän kortin ja leimaan sen 5.6 klo 19.00 nii toimiiko kortti vielä 13.6 klo 18.59
8-Tage-Karte käy myös raitiovaunuissa ja busseissa, ei kuitenkaan lentokenttäbussissa, joten en usko sen käyvän myöskään lentokenttäjunassa.
Kortista leimataan jokaisena käyttöpäivänä yksi sarake. Tämä leimaus on voimassa seuraavaan aamuyöhön klo 1:een. Seuraavana päivänä otetaan uusi leima, joka on taas voimassa seuraavaan aamuyöhön. Jos jonakin päivänä ei lippua tarvitse, yksi sarake säästyy. Noiden kahdeksan päivän ei siis tarvitse olla peräkkäisiä. - Lomailija
Wienwien kirjoitti:
8-Tage-Karte käy myös raitiovaunuissa ja busseissa, ei kuitenkaan lentokenttäbussissa, joten en usko sen käyvän myöskään lentokenttäjunassa.
Kortista leimataan jokaisena käyttöpäivänä yksi sarake. Tämä leimaus on voimassa seuraavaan aamuyöhön klo 1:een. Seuraavana päivänä otetaan uusi leima, joka on taas voimassa seuraavaan aamuyöhön. Jos jonakin päivänä ei lippua tarvitse, yksi sarake säästyy. Noiden kahdeksan päivän ei siis tarvitse olla peräkkäisiä.CAT junaan oma lippu, itse ostin muistaakseni jonkun wien karten, millä sai ajaa mielin määrin, tosin, en leimannut korttia kokoaikana kun kukaan ei kyselly, ja jos olisi olisin esittänyt tymää turistia (kuten bucharestissäki)
- joka suurenee
Lomailija kirjoitti:
CAT junaan oma lippu, itse ostin muistaakseni jonkun wien karten, millä sai ajaa mielin määrin, tosin, en leimannut korttia kokoaikana kun kukaan ei kyselly, ja jos olisi olisin esittänyt tymää turistia (kuten bucharestissäki)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068