Fourierin sarja

Hei

Opiskelen tietotekniikkaa Metropoliassa ja mietin, löytyiskö täältä apuja alla olevaan.

Jaksollinen funktio f voidaan esittää Fourierin sarjana

f(x) = ∑n=-∞ cn exp(i wn x), missä x on välillä [ta,tb].

Sarjan kertoimet saadaan integroimalla. Osaako joku auttaa, miten?
1261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tiedepalstalle siirryt ja sieltä matematiikka niin alkaa matemaattiset analyytikot kirjoittaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opinnot alussa kirjoitti:

Hei

Opiskelen tietotekniikkaa Metropoliassa ja mietin, löytyiskö täältä apuja alla olevaan.

Jaksollinen funktio f voidaan esittää Fourierin sarjana

f(x) = ∑n=-∞ cn exp(i wn x), missä x on välillä [ta,tb].

Sarjan kertoimet saadaan integroimalla. Osaako joku auttaa, miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu