Prahan ulkopuolelle

harri2000

hei,

menen viikoksi prahaan heinäkuussa, ja mielessäni kävi että matkustaisin myös prahan ulkopuolelle.
mitä mielenkiintoisia paikkoja/kaupunkeja/kyliä on n.100 km säteellä jonne kannattaisi suunnata?
tarkoitus olisi yöpyä paikan päällä, ja suunnata takaisin seuraavana päivänä.

3

688

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nefilim

      Ollaan kanssa menossa porukalla, ja lähdetään Prahasta hiihteleen muuallekin. Karlovy Vary, kylpyläkaupunkin, jonne pääsee parhaiten bussilla. Se ainakin on muutaman tunnin matkan päässä.

    • Luut

      Jos kiinnostaa käydä katsomassa mitä kaikkea ihmisen luista voi rakentaa niin kannattaa piipahtaa Kutna Horan luukirkossa reilun tunnin bussimatkan päähän Prahasta. Kirkko sijaitsee Kutna Horan kaupungissa ja rakennettiin 1800-luvulla haudoista ylöskaivettujen luiden säilytyspaikaksi. Katso vaikka http://www.pienimatkaopas.com/praha/paivaretket.html Siellä on tietoa luukirkosta ja muista nähtävyyksistä Prahan lähistöllä.

      • esimerkkejä

        Cesky Krumlov (idyllinen kaupunki ja eläintarha), Terezin (Keskitysleiri), Liberec (mukava kaupunki), Plzen (iso panimo ja mukava keskusta), Karlstejn (Komea linnoitus)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      229
      1984
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1164
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      995
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      696
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      679
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      435
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      412
    Aihe