Kokeile Renessanssikuningaskuntia!

El_chivo

Tästä pieni mainospuhe lukemisiksi ja sitten kokeilemaan peliä:

Renessanssikuningaskunnat on selainpohjainen roolimonipeli, joka sijoittuu 1400-luvun Eurooppaan. Pelissä hahmo syntyy tavallisena kaupunkilaisena valitsemaasi paikkaan. Hahmosi tarkoituksen ja päämäärät saat valita itse. Pyrkimyksenä on kuitenkin kehittää hahmoansa korkeammille tasoille, mutta tämä tapahtuu oman maun mukaisella nopeudella. Pelaaminen on lisäksi yksinkertaista, eikä vie sen enempää aikaa kuin sen parissa haluaa viettää. Näin peli sopii kaikille.

Itse peli koostuu IG osiosta ja foorumeista, joissa monet roolipelaavat hahmojansa. Roolipelaamisen voi kiinnittää pelin sisäisiin tapahtumiin, kuten sotiin, matkoihin tai vaikka kapakassa virinneisiin poliittisiin keskusteluihin. Roolipelaaminen ei kuitenkaan ole pelistä nauttimisen kannalta pakollista, vaikka se tuokin peruspelaamiseen vivahdetta.

Miltei kaikki pelin poliittiset tapahtumat, kuten sodat, rauhat, lait ja sopimukset, riippuvat pelaajien johtamien läänien ja kaupunkien toiminnasta. Suomessa tällä hetkellä vain yksi lääni ja kaupunki, mutta niiden toimintaan on mahdollista ja helppoa lähteä mukaan pelaajan näin tahtoessa jo hyvin varhain hahmon kehityskaarella.

Peli on uskomattoman laaja, sillä se on käännetty 23 eri kielelle ja koostuu useista eri maista (pääpiirtein maa per kieli), joiden välillä on mahdollista matkustella. Peli ansaitsi Best Free Online RPG 2006 -palkinnon, eikä suotta, kyseessä on etenkin Ranskassa ja Brittein saarilla hyvin suositusta pelistä (tuhansia pelaajia).

Mikäli et ole vielä täysin vakuuttunut, RK:n wikistä löytyy lisää tietoa pelistä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Renessanssikuningaskunnat

Peli löytyypi osoitteessa:
www.kuningaskunnat.com

Minut löydät Suomesta nimimerkillä El_chivo ja olen valmis auttamaan mikäli peli tuntuu alkuun vaikealta/tylsältä (jolta se voi tuntua).

Tervetuloa testaamaan!

9

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El_chivo

      Villef näymmä jo kerennyt käydä mainostelemassa... noh, ei sitä enää poiskaan saa, joten nyt on kaksi... kyllä RK nyt kahden threadin arvonen on vähintään.

      • Villef

        Kyllä, olisi vaikka kymmenen arvoinen vaan eipä sitä taida viitsiä floodailla ;) Peli on kasvussa ja kannattaa olla ensimmäisten joukossa jotta saat vaikka työpajan ja muutaman pellon ennen muita =)


    • Varapriimas

      Ja nyt ollaan Suomessa todella lähellä uuden kaupungin saamista! Ehdottomasti peliä kannattaa kokeilla sillä kuten El_chivo sanoi, palkintoja voittanut eikä turhasta ollenkaan. Huomattavaa on se, että hyvin suuri osa peliin rekisteröityjistä pelaa peliä vielä puolen vuoden päästä mikä on selainpeleille erittäin epätavallista.

    • Madgrock

      Siitä vaan kokeilemaan, mielenkiintoinen peli joka ei todellakaan vie liikaa aikaa.

    • Lepa-kaba

      Juu kyllä ilman muuta on kyseessä peli joka vetää porukkaa! Lähinnä pelin ilmapiiri ja hidas tempo viehättävät minua. Ei tarvitse olla 24/7 koneella pärjätäkseen ja muut pelaajat ovat mukana kannustamassa ja auttamassa.

      • Anonyymy

        Pokerikin löytyy jos sellainen kiinnostaa ;)


      • -A-

        Realistisuutta hakeville tiedoksi että kuningasta ollaan äänestämässä. Killat, kauppakomppania, mahtava kirkko, suvut ja luonnollisesti armeija ja laivasto saavat kaikki äänestää kokeneiden pelaajien ohella!


      • Anoniimi
        -A- kirjoitti:

        Realistisuutta hakeville tiedoksi että kuningasta ollaan äänestämässä. Killat, kauppakomppania, mahtava kirkko, suvut ja luonnollisesti armeija ja laivasto saavat kaikki äänestää kokeneiden pelaajien ohella!

        Pian alkaa sotalaivojen valmistus Suomessa! Rakentajia kaivataan =)


    • Anoniimi

      Peli pyörii tosiaan "vieläkin", yhä kasvavalla väkijoukolla :D Tervetuloa mukaan :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe