Eli meidän kodissa olen havainnut 3 samanlaista, mutta eri kokoista hämistä... Kuvaa en ole kyllä ottanut joten yritänpä nyt hieman selittää sen perusteella mitä olen nähnyt. Eli kyseessä on melko kookas (suurin oli todella iso, en tiedä olisiko tulitikkuaskiin mahtunut) ja sitten nämä pari muuta ovat olleet hieman pienempiä mutta kuitenkin suomalaiseksi hämähäkiksi varsin isoja... Tuli mieleen että kyseessä voisi olla rantahämähäkki koska hämyjen selässä olevat juovat viittaisi siihen, mutta eivät kyllä sitten muuten rantahämiksiltä vaikuta... Ja kun niitä on ollut jo 3 meidän sisällä emmekä asu kovinkaan lähellä merta, järveä tai mitään muutakaan vesialuetta... Eli melko iso ruumis, jossa takapäässä kaksi vaaleahkoa juovaa, pitkät ja melko paksut jalat ja vilisteli melko nopeaa vauhtia.
Minkä näköisiä ovat varastohämähäkit? Voivatko olla niitä? Kun kerta olen kuullut että ovat melkoisen isoja, mutta enpä ole koskaan sellaista nähnyt... Jos joku osaa kertoa niin olisin tyytyväinen =)
Mikä hämähäkki?
2
791
Vastaukset
- Eemil Juhani
Ne eivät ole varastohämähäkkejä, vaan mitä todennäköisimmiin keski-Euroopasta Suomeen ja muualle pohjois-Eurooppaan tavaralastien mukana kulkeutuneita ja siten levinneitä ns. hyppyhämähäkkejä (lat. arachnofibius sacollidius). Näitä hämähäkkejä tunnetaan jo useampia lajeja sekä niiden alalajeja. Kuten hämähäkeissä yleensäkin, naaraspuoliset hämähäkit ovat uroksia selvästi kookkaampia ja pidempiraajaisempia. Niiden hampaat ovat terävämmät ja suipommat, mutta tämän hämähäkin purema ei ole myrkyllinen, vaan vastaa ampiaisen pistoa.
- jokuvaan111
Rantahämähäkin tunnistaa sen kelta-mustista pitkistä jaloista, ristihämähäkin jalat ovat erilaiset kokonaan, ja vartalossa näkyy yleensä valkoinen risti. Vähänkään isommilla se jo näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522724697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään963517Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka252816Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672350Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022249TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain921519Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281329- 411316
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli741276- 67946