Gerbiilin poikasia?

gerbiili poika

Niin siis en tiedä, oliko toi otsikko nyt niin hyvä, muuta haluaisin tettää poikasia gerbiileillä, mutta en teidä miten sen tehdä.
Eli siis no poika ja tyttä gerbiilit siihen kuitenkin tarvitaan, mutta entä sitten parittelun jälkeen?

8

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tai kerää tietoa, se ei oo vaan sitä, et tyttö ja poika samaan häkkiin ja katotaan, mitä siitä tulee

      • gerbiili poika

        No sen takia mä sitä täällä kyselen,et saisin tietoa.


      • 1+4
        gerbiili poika kirjoitti:

        No sen takia mä sitä täällä kyselen,et saisin tietoa.

        Hmm nimimerkistä päätellen sulla on vaan yksi gerbiili? Gerbuja pitäisi aina olla vähintään kaksi. Mutta sitten itse asiaan.

        Tietoa gerbujen raskauden ajan hoidosta, poikasten hoidosta yms saa kaikkein parhaiten gerbiiliyhdistyksen sivuilta ja foorumeilta http://www.gerbiiliyhdistys.fi/

        Tosin suosittelen myös harkitsemaan tosi tarkkaan ennen poikasten teettämistä. Löytyykö kaikille hyvä koti(koska tuskin kaikkia pidät itse ;P)? Mitä jos synnytys ei sujukkaan ongelmitta yms yms.


      • gerbiili poika
        1+4 kirjoitti:

        Hmm nimimerkistä päätellen sulla on vaan yksi gerbiili? Gerbuja pitäisi aina olla vähintään kaksi. Mutta sitten itse asiaan.

        Tietoa gerbujen raskauden ajan hoidosta, poikasten hoidosta yms saa kaikkein parhaiten gerbiiliyhdistyksen sivuilta ja foorumeilta http://www.gerbiiliyhdistys.fi/

        Tosin suosittelen myös harkitsemaan tosi tarkkaan ennen poikasten teettämistä. Löytyykö kaikille hyvä koti(koska tuskin kaikkia pidät itse ;P)? Mitä jos synnytys ei sujukkaan ongelmitta yms yms.

        Tota oikeestaan mul on 2 poikagerbiilii ja 2 tyttö gerbiilii, eikä se nyt ole niin ajankohtaista. Kysely nyt pikemminkin oli tulevaisuutta varen, jos täsä nyt joskus tulisi koitettua. ja siis kyllä mä niille nyt eks kodit haen, ennen kuin alan niitä tekee.
        Mutta kiitos.


    • Gerbiili_

      Ensin pitää hankkia paljon tietoa ja olla tietenkin kokemusta gerbiileistä. Mieti miksi haluat gerbiilinpoikasia?
      Vain siksikö, että ne on niin sulosia? Pystytkö pitämään itse kaikki poikaset, joita tulee yleensä 5-8?
      Jos et, kuka ne ottaa? Eläinkaupat eivät aina pysty ottamaan eikä ostajia löydy aina helposti.
      Suosittelisin nyt että miettisit asiaa ja hankkisit tietoa. Synnytyskään ei aina suju hyvin ja emo saattaa stressaantua.

      Kun olet päättänyt että haluat poikasia, sinulla pitäisi olla kaksi melko samanikäistä gerbua. Naaras mielellään 8 vk- 14 kk. ikäinen. Uroksen iällä ei niinkään väliä, mutta kovin vanhaa ei kannata valita. Gerbut pitää ensin totuttaa toisiinsa. Sitten laitat ne samaan häkkiin (päivä riittää). Uros astuu naaraan monta kertaa. Sen jälkeen urosta ei enää tarvita. Naaras kantaa poikasia n. 28 päivää. Naaraan vatsa alkaa pyöristyä ja se alkaa luultavasti tehdä pesää. Älä enää putsaa häkkiä/terraariota. Kun poikaset syntyy, älä koske niihin ainakaan viikkoon ja anna niiden olla rauhassa. Emolle on syytä tarjota valkuaispitoista ruokaa (esim.jauhomadot,kananmuna,jugurtti). Poikaset voi erottaa emosta 5 vk. ikäisinä. Erota uros ja naaras poikaset viim. 6 viikon ikäisinä, muuten voi tulla lisää poikasia.

      Toivottvasti tuoosta oli apua!

    • Anonyymi

      Aina ei tuu poikasia, vaikka tyttö ja poika asuisivat yhdessä.

      • Anonyymi

        Joo, mutta yleisesti gerbut tunnetaan nopeesti lisääntyvinä.


    • Anonyymi

      Ehkä ei niitä poikasia kannata teettää jossei tietoa ole entuudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe