Saako Jonsered Lr 10 bioterät

Leikkurina siis Jonsered lr10. Sivulle heittävä kerääjä malli. Kerääjää ei ole joten jos ruoho pitkää niin joutuu haravoimaan. Myydäänköhän tähän malliin bioteriä?? Tai voiskoo asentaa jonkun muun koneen terät mitkä sopii ja hitsaa vaan ton heittokohdan umpeen..
51295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos vain hitsaat sivulleheiton umpeen, ei leikkurin alta pääse ilma pois. Niinpä ilmavirta pysähtyy eikä leikkuri pysty imemään kaatamaansa ruohoa pystyyn. Mitä suurempi virtausnopeus, sitä suuremmat paine-erot.

Kokeile taivuttaa teriin lisää lapakulmaa, jotta se jaksaa ryöpyttää silppua koneen alla.

Bosch Rotak 43 LI -leikkurissa on aivan tavaliset terät, mutta tekee todella hienoa silppua.

Äänestä
  • osta siihen kauppiaalta biosarja, siihen kuuluu terät ja koteloon suoja, eikä maksa paljoakaan , unohda poppakonstit

    Äänestä

  • japadapa kirjoitti:

    osta siihen kauppiaalta biosarja, siihen kuuluu terät ja koteloon suoja, eikä maksa paljoakaan , unohda poppakonstit

    ...valmistaja on huomioinut asian eikä siihen tarvitse mitään lisäaukkoja tehdä.

    Varmaan sinun kannattaisi hieman kerrata fysiikan (aerodynamiikan) perusteita mitä tulee kaasujen virtaukseen.

    Äänestä

Koneliike Olenius Helsingissä heillä on kyseiseen koneeseen bioteriä ja sulkuja heti hyllyssä sieltä ostin itsekkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jusa83_2 kirjoitti:

Leikkurina siis Jonsered lr10. Sivulle heittävä kerääjä malli. Kerääjää ei ole joten jos ruoho pitkää niin joutuu haravoimaan. Myydäänköhän tähän malliin bioteriä?? Tai voiskoo asentaa jonkun muun koneen terät mitkä sopii ja hitsaa vaan ton heittokohdan umpeen..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu