Lukekaa juristi Leeni Ikosen näkemyksiä lastensuojelusta: http://www.knuutilaki.net/kirjoitukset
Lastensuojelussa on kyse erittäin tuottavasta liiketoiminnasta, sijaisperheille maksettavan tuen määrä on suuri. Saavutetuista eduista ei mielellään luovuta, siksi vain 400 lasta palautetaan vuosittain kotiinsa, vaikka huostassa on jo 16000 lasta.
Kuten eräskin pohjalaisisäntä totesi, että sijaisperheenä oleminen on siistimpää ja kannattavampaa kuin sikalan pito.
Yhteiskuntatieteen maisteri Kaisa Hintikka on pro gradu -työssään tutkinut varhaista puuttumista valtasuhteena. Kaisa Hintikan tutkimus löytyy osoitteesta
http://tutkielmat.uta.fi/haekokoversio.php?id=20396
Professori JP Roos käsittelee tätä aihetta myös omassa kirjassaan, joka on sähköisessä muodossa täällä:
http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/huostaanottokirja.htm
Elämme merkillisiä aikoja. Tukeni kaikille teille, joilta lapset on otettu perusteettomasti huostaan. Teidän ei tarvitse hävetä, vaan niiden, jotka lapset veivät ilman perusteita ja vieläpä hyötyvät siitä taloudellisesti. Jaksakaa taistella perheidenne puolesta.
Lastensuojelussa on kyse erittäin tuottavasta liiketoiminnasta, sijaisperheille maksettavan tuen määrä on suuri. Saavutetuista eduista ei mielellään luovuta, siksi vain 400 lasta palautetaan vuosittain kotiinsa, vaikka huostassa on jo 16000 lasta.
Kuten eräskin pohjalaisisäntä totesi, että sijaisperheenä oleminen on siistimpää ja kannattavampaa kuin sikalan pito.
Yhteiskuntatieteen maisteri Kaisa Hintikka on pro gradu -työssään tutkinut varhaista puuttumista valtasuhteena. Kaisa Hintikan tutkimus löytyy osoitteesta
http://tutkielmat.uta.fi/haekokoversio.php?id=20396
Professori JP Roos käsittelee tätä aihetta myös omassa kirjassaan, joka on sähköisessä muodossa täällä:
http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/huostaanottokirja.htm
Elämme merkillisiä aikoja. Tukeni kaikille teille, joilta lapset on otettu perusteettomasti huostaan. Teidän ei tarvitse hävetä, vaan niiden, jotka lapset veivät ilman perusteita ja vieläpä hyötyvät siitä taloudellisesti. Jaksakaa taistella perheidenne puolesta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sijaisperheelle tai laitokselle maksetaan lapsesta jopa 800 euroa per lapsi:
http://www.knuutilaki.net/node/21
Myös kansainväliset sijoittajat ovat tulleet Suomen lapsimarkkinoille:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2216173/lasten-huostaanotoista-tulossa-megaluokan-bisnes
Miksi roskakuskit, opettajat, papit, lääkärit ja putkimiehet eivät tee työtään ilman palkkaa? Miksi vain sijaisvanhempien pitäisi? Totta on, että sijaisvanhemmuuteen ryhdytään kutsumuksen kautta, mutta pelkän kutsumuksen voimallako tulisi maksaa elinkustannukset? Kyllähän papitkin ovat kutsumustyössä, mutta saavat palkkaa. Suomen valtiolla ei ole minkäänlaista intressiä turhiin huostaanottoihin. Huostaanottoja vitkutellaan useimmiten liian pitkään, ettei vain tule taloudellisia kuluja kunnalle/kaupungille lapsesta. Kuka voi olla niin käsittämättömän naiivi, että kuvittelee kenelläkään olevan motivaatiota perusteettomaan huostaan?? Nämä kirjoitukset vain todistavat kuinka harhaisia suurin osa biovanhemmista on
"Suomen valtiolla ei ole minkäänlaista intressiä turhiin huostaanottoihin...Nämä kirjoitukset vain todistavat kuinka harhaisia suurin osa biovanhemmista on"
On sinulla melkoinen kutsumus, kun leimaat suurimman osan biovanhemmista harhaisiksi.
No luepas tämä dokumentti, kyseessä on tutkija, joka ei oletettavasti ole harhainen:
http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/huostaanottokirja.htm
Onneksi näistä asioista ei enää vaijeta niinkuin joskus. Silti pistää vihaksi ja miettimään onko ihmisillä enää inhimillisyyttä jäljellä jos raha menee kaiken edelle? Ajatellaanko enää ollenkaan tosissaan sijoituksen alkuvaiheessa mahdollisesta kotiuttamisesta vai onko kaiken tarkoitus jo alunperinkin lapsen pitäminen kaukana läheisistään 18-ikävuoteen asti?
Leeni Ikonen ja J.P.Roos eivät halua lainkaan nähdä, että monet huostaanotot ovat tarpeellisia, lapsen edun mukaisia ja ettei lapsen paluu kotiin onnistu vuosiin/koskaan.
Muutama väärin perustein tehty huostaanotto tai jonkun viranomaisen haluttomuus huostaanoton purkuun ei tarkoita sitä, että suurin osa huostaanotoista olisi tehty väärin perustein tai että kaikki huostaanotot voisi purkaa.
No mitäs sanot Tom Arnkilin vakavasta vetoomuksesta:
http://dialogi.stakes.fi/FI/dialogin arkisto/2008/8/sivu/20.htm
Entäs Kaisa Hintikan pro-gradusta:
http://tutkielmat.uta.fi/haekokoversio.php?id=20396
Aika monta pahansuopaa ihmistäkö väittämässä, että huostaanotoissa on jotain mätää. Pelkkä pahansuopuisuusko vain takana? Enpä usko kuule. Tuo Tom Arnkil on nimenomaan huoliluokittelun keksijä. Lue Kaisa Hintikan pro gradu sekä Tom Arnkilin vakava vetoomus. Toivottavasti opit jotain.
Mikä Arnkilin vetoomuksessa antaa ymmärtää, että huostaanotoissa on jotain mätää ?
En minäkään väitä, että yksikään ihminen on erehtymätön, mutta en silti oleta, että kaikki tekevät koko ajan virheitä.
Tunnen useitakin perheitä, joissa on sijaislapsia. En ole kyllä koskaan ajatellut. että kyseessä olisi ilkeämielinen bisnes. Lapsien taustoista en voi kaikkea tietää, mutta esim. lähisukulaiseni sai sijaislapsekseen pienen pojan, jonka molemmat vanhemmat olivat ammatiltaan täysiä narkkareita. Lähisukua ei ole ja jos sitä jossain määrin on, niin kukaan ei lasta huolinut. En ymmärrä miten tässäkin on nyt sitten toimittu itsekkäästi ja lasta ajattelematta?
Itse olen elänyt erittäin alkoholipainotteisen lapsuuden, jossa mukana oli väkivaltaa ja pelottavia öitä. Sellainen ei ole lapsen elämää, vaan jättää ikävä kyllä elinikäiset muistot ja traumoja!
Pointti on siinä, ettei kaikki sijaisvanhemmatkaan ole sen parempia ihmisiä kuin muutkaan. Myös sijaisperheessä voi tapahtua henkistä tai fyysistä pahoinpitelyä. Kaikki ei aina ulospäin vaan näy. Tiedän sellaisiakin joissa huostaanottoa on ehdotettu suoraan tekemättä edes suku karkoitusta vaikka sielläkin olisi ollut välittäviä aikuisia jotka ei ole päihteitten käyttäjiä. Nykyään kun vaatimustaso on kasvanut reilusti vuosien mittaan. Jos et satu olemaan naimisissa, tulee ongelma 1. Tai jos sinulla ei ole lapselle tarpeeksi "tilaa" kodissasi, toisisin sanoen liian "pieni" asunto, ollaan jo seuraavassa ongelmassa. Ennen vanhaan lapsia nukkui jopa samassa huoneessa patjoilla sisaruksineen ja hyvin tultiin toimeen:) Lapsen hoitamiseen riitti ihan tavallinen koti jos vaan oli puhdasta ja siellä oli ruokaa tarjolla. Nykyään tuntuu että mitä hienompi ja isompi talo, sen arvokkaampaa onkin kaikki. Ja parisuhde pitää tietenkin olla jos meinaa lasta kasvattaa.
Väkivalta ja pelottavat yöt ei lapsuuteen kuuluu, mutta mielestäni hätiköity tai pieleen mennyt sijoitus voi myös jättää lapseen elinikäiset muistot ja traumat.
http://www.sou.gov.se/vanvard/
http://www.sou.gov.se/vanvard/dokument/SammanfattningDelrapportENG.pdf
Järkyttävää tekstiä, reilusti yli puolet kasvattilapsista on joutunut seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi sijaiskodeissaan. Lisäksi lapsia on pahoinpidelty, heitä on käytetty ylimääräisenä ja ilmaisena työvoimana jne.
Ruotsin Valtiopäivien tilaaman tutkimuksen tulokset ovat katastrofaalisen järkyttävää luettavaa.
Tämän jälkeen sijaiskoteja ei saa nähdä enää pelkästään ongelmattomina paikkoina. Päinvastoin, mielestäni tulisi ensisijaisesti pyrkiä tukemaan perheitä mahdollisimman pitkään avohuollon toimenpiteiden kautta. Huostaanotto saisi tulla kyseeseen vain täysin selvissä tapauksissa, ei pelkän huolen tai epäilyksen perusteella. Akuutissakin huostaanotossa tulisi tuomarin päättää asiasta viimeistään seuraavana arkipäivänä.
Lisäksi sijaisperheiden ja laitospaikkojen määrää tulee vähentää ja varmistaa laatu tiukemmalla karsinnalla. Sijaisperheen soveltuvuus pitäisi varmistaa monelta eri kantilta. Vähempi on parempi tässä asiassa. Vähemmän, mutta laadukkaampia sijaisperheitä.
Ruotsin hallitus aikoo ryhtyä toimenpiteisiin. Mitä tekee Suomi? Minä vuonna?