Vaikuttaako auton arvo toimeentulotuen saamiseen tai määrään? Olen yrittänyt selvittää tätä asiaa täältä palstalta, sekä oman kuntani nettisivuilta, mutta en ole löytänyt yksiselitteistä vastausta. Eli kun kuntani nettisivuilla ei ole mainintaa auton arvosta, niin onko sitten voimassa jokin yleinen euroraja, jonka arvoisen auton saa omistaa, jotta saa toimeentulotukea ilman, että pitäisi myydä autoa pois, tai että auton arvo laskisi maksettavaa ttt:n määrää?
Jos omistaa esim. noin 4000 €:n arvoisen auton ja on työttömänä peruspäivärahalla, niin miten auton omistamiseen suhtaudutaan ttt:a haettaessa? Auto ei siis tällä hetkellä ole työssäkäymisen vuoksi välttämätön, mutta pikkupaikkakunnan joukkoliikenneyhteydet ovat huonot.
Mitäköhän tapahtuu, jos auton arvon jättää ilmoittamatta ttt-hakemuksessa, tai sen arvon merkitsee alakanttiin? Hakemuksessa kuitenkin kysytään auton arvoa. Arvioiko sossu asiakkaan auton arvon, vaikka asiakas olisi itse merkinnyt hakemukseen jonkun arvon?
Olisi kiva kuulla lakipykälien lisäksi ihmisten omakohtaisia kokemuksia. Esim. jos olette merkinneet ttt-hakemukseen autonne arvon, joka on enemmän kuin muutama sata €, niin onko se vaikuttanut jotenkin tuen saamiseen?
Jos omistaa esim. noin 4000 €:n arvoisen auton ja on työttömänä peruspäivärahalla, niin miten auton omistamiseen suhtaudutaan ttt:a haettaessa? Auto ei siis tällä hetkellä ole työssäkäymisen vuoksi välttämätön, mutta pikkupaikkakunnan joukkoliikenneyhteydet ovat huonot.
Mitäköhän tapahtuu, jos auton arvon jättää ilmoittamatta ttt-hakemuksessa, tai sen arvon merkitsee alakanttiin? Hakemuksessa kuitenkin kysytään auton arvoa. Arvioiko sossu asiakkaan auton arvon, vaikka asiakas olisi itse merkinnyt hakemukseen jonkun arvon?
Olisi kiva kuulla lakipykälien lisäksi ihmisten omakohtaisia kokemuksia. Esim. jos olette merkinneet ttt-hakemukseen autonne arvon, joka on enemmän kuin muutama sata €, niin onko se vaikuttanut jotenkin tuen saamiseen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomen kunnissa on kahdenlaista menettelyä auton suhteen.
Osa kunnista on määritellyt jonkinlaisen raja-arvon jota kalliimpi auto pitää myydä. Tyypillisesti raja on tuollaiset 3.000 - 5.000 euroa. Sitten taas on kuntia joissa saa omistaa vaikka 50.000 euron arvoisen auton eikä se vaikuta tukeen millään tavalla.
Itse merkitsisin hakemukseen, että omistan auton, kertoisin merkin, vuosimallin, ajokilometrit, arvion kunnosta ja toteaisin, että auton arvoa en osaa arvioida. Mielestäni käypänä arvona voitaisiin pitää esim. Suomen autovakuus oy:n määrittelemää hintaa.
Joka tapauksessa jos autoa ei suostu myymään niin se voidaan huomioida tt-tukea laskettaessa vain kerran. Eli jos nyt otetaan sinulle huomioon auto 4000 euroa ja sitten kitkuttelet kunnes tuo "4000 euroa" on käytetty ja käyt joka kuukausi teettämässä laskelman niin auton arvon käytettyäsi sitä ei enää toistamiseen voida huomioida käyttövaroina. Lisäksi itse kyllä lähtisin katsomaan mitä HaO sanoo jos autolla oli huomattavaa merkitystä esim. mahdollisen työllistymisen kannalta. Ovat kunnat joutuneet ajokorttejakin rahoittamaan.
http://www.sosiaalitoimisto.net
Kiitos tiedoista!
Näkeeköhän tuota mistään, että millä kunnilla on tuo euromääräinen raja-arvo ja millä ei ja jos on raja-arvo, niin paljonko se on? Oman kunnan nettisivuilta en tuota löytänyt.
"Joka tapauksessa jos autoa ei suostu myymään niin se voidaan huomioida tt-tukea laskettaessa vain kerran. Eli jos nyt otetaan sinulle huomioon auto 4000 euroa ja sitten kitkuttelet kunnes tuo "4000 euroa" on käytetty ja käyt joka kuukausi teettämässä laskelman niin auton arvon käytettyäsi sitä ei enää toistamiseen voida huomioida käyttövaroina." Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Tarkoittaako se sitä, että en saisi esim. ensimmäiseen 4 kuukauteen ollenkaan ttt:a, jonka jälkeen katsottaisiin, että olen käyttänyt sen pakollisiin menoihin ja sen jälkeen alkaisin saamaan ttt:a normaalisti?
Ei tuota huomioitavan auton arvoa aina näe mistään, sen saa selville kun kysyy kunnasta. Toisaalta kunnissa on yleensä noita tt-tukihakemuksia ja sen kun täyttää niin siitä näkee, että kysytäänkö jotain autosta, jos kysytään niin voi olettaa, että kalliilla autolla on merkitystä.
Ja tuo tulkintasi osui oikeaan. Eli jos sinulla on vaikkapa 4000 euron auto ja sinua vaaditaan se myymään ja olisit ilman autoa oikeutettu saamaan tt-tukea 400 €/kk niin 10 kk:n jälkeen auto olisi syöty eikä sitä enää saisi ottaa huomioon. Se kuitenkin edellyttää, että koko tuon 10 kuukautta käyt aina hakemassa tt-tukea ja auton arvo otetaan laskelmassa huomioon.
http://www.valtakunta.fi
Kuntani ttt-hakemuksessa kysytään omistaako auton sen arvo. Eli kyllä se varmaan vaikuttaa, jos on arvokkaampi auto kuin joku alle 2000 €. Jos on alle 2000 €:n arvoinen auto, niin se ei ilmeisesti vaikuta tukeen mitenkään, edes alentavasti?
Olisi vielä kiva kuulla ihmisten omia kokemuksia, miten auton omistamiseen on suhtauduttu ttt:a haettaessa.
Jkl'ssä saa auton arvo olla 2000€. Muuta en tiedä asiasta. Itselläni on n. 10'000€ auto, mutta olen vain rekisterissä auton haltija, joten ei vaikuta millään tavalla tukiin. Omistajana en voi vakuutusten takia kai olla, koska on luottohäiriö (liikennevakuutus pakollinen)
Mahtaakohan sossu tarkistella noita auton omistajuus- ja haltijasuhteita esim. autorekisterikeskukselta? Tai laskeskeleeko sossu ihmisten autojen arvoja?
Kyllä sossu laskee auton hinnan ja käyvät tarkistamassa renkaat. Jos hyvät merkkirenkaan niin saattaa tehdä jopa 500 € auton hintaan lisää, ja lisäksi jos on talvirenkaat tallissa niin ne ainakin pitää myydä pois.
Myös mahdollinen suksiboksi ja kattotelineet vaikuttavat koska melko arvokkaita kapistuksia. Peräkoukun hinnaksi Helsingissä arvioidaan yleensä noin 500 euroa tulpan hinta (3,50€).
Hehheh! Kiva tietysti, että joku keksii huumoriakin tähän ketjuun... Tuo auton arvo on tietysti vaikea arvioida, kun jollakin voi olla 20 €:n autossa 2000 €:n edestä soittimia, vahvistimia ym. sälää. Mutta tuo sälä ei taida vaikuttaa auton arvoon, jos sossu laskee arvon auton vuosimallin ja merkin mukaan. Paitsi tietysti, jos auton omistaja itse mainitsee, että lisävarusteet ovat paljon arvokkaampia kuin itse auto...
Mutta kun en ole itse ollut sos.toimiston asiakkaana, niin en tiedä, kuinka tarkkoja siellä ollaan. Ilmeisesti tuo tarkkuuskin vaihtelee eri paikkakuntien sossujen kesken paljonkin. Siksi haluaisinkin kuulla ihmisten omakohtaisia (totuudenmukaisia!) kokemuksia.