HP Pavilion -rimpuloita vuosia käyttäneenä joku hieman tukevamman kotelon omaava kone kiinnostais.
Muovi ei haittaa mikäli kotelo on muuten jämäkkä.
Sonya olen harkinnut yhtenä vaihtoehtona. Mikä näistä tän hetken malleista on koteloltaan paras?
E-, F-, CW- vai S-sarja? Hinnan kipurajana on max n. 1200 euroa.
Entäs paras näyttö noissa?
Entäs tällanen näytönohjain Intel GMA 4500MHD? Riittääkö tuo lomavideoiden leikkaamiseen Pinnacle Studiolla (ei teräväpiirtoa)?
Pelejä ei pelata.
Muitakin tukevan kotelon omaavia malleja saa esitellä. : )
Muovi ei haittaa mikäli kotelo on muuten jämäkkä.
Sonya olen harkinnut yhtenä vaihtoehtona. Mikä näistä tän hetken malleista on koteloltaan paras?
E-, F-, CW- vai S-sarja? Hinnan kipurajana on max n. 1200 euroa.
Entäs paras näyttö noissa?
Entäs tällanen näytönohjain Intel GMA 4500MHD? Riittääkö tuo lomavideoiden leikkaamiseen Pinnacle Studiolla (ei teräväpiirtoa)?
Pelejä ei pelata.
Muitakin tukevan kotelon omaavia malleja saa esitellä. : )
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tukevarunkoisia ovat molemmat MacBookit, perusmalli ja Pro. Ja niissä tulee mukana iMovie, joka taitaa olla kertaluokkaa parempi niihin lomavideoihin. Vaikka teräväpiirrollakin sitten myöhemmin.
Kato vaikka nää videot:
http://www.apple.com/fi/findouthow/movies/
Olin lähes satavarma, että joku heittää ton MacBookin, mut kun ei halua Macciä vaan pc:n......
Ja jos joku tosiaan tietää noista Sonyn malleista, niin kiitän ja kumarran.
kun omistan sekä uuden Sony Vaio F:n että Maceja.
Ikävä kyllä Vaioa ei voi verrata samana päivänäkään metalli-Macien tukevuuteen. Tälle ei nyt vaan voi mitään vaikka itkis.
Yksi ratkaisu olisi asentaa Windows MacBook Prohon, jos nyt välttämättä se Windows pitää olla (miksi muuten?). Toimii aivan samalla tavalla kuin PC:ssäkin.
Itse vaihdoin HP Pavillionista Macbook Prohon..se tuntui kun olisi vaihtanut Ladan Bentleyhin..en kyllä kaipaa Windowsia yhtään..toki jos haluaa jostain syystä Windowsissa pysyä niin uskon että Sony Vaiot on sieltä parhaasta päästä
Saa kyllä tuo MacBook niin paljon kannatusta täällä, että täytynee ottaa vakavasti harkintaan.
En vaan ole ikinä Macciä käyttänyt enkä tiedä niistä yhtään mitään.
Toimiiks Macin kans digikamera, digivideokamera, monitoimilaite ja yleisimmät ohjelmat?
Ja onks siihen käyttikseen (Snow Leopard kai?) vaikea tottua Windows 7:n jälkeen?
Tuota Sonya kyl vakavasti harkitsen mikäli päädyn pc:hen ja Windowsiin.
Mut minkähän mallin niistä.....
Itse vaidoin Maciin parin kaverin suosituksesta, käyttikseen oli erittäin helppo tottua, se on tehty erittäin loogiseksi ja helpoksi. Olin jo parin päivän käytön jälkeen ihan sinut. Kyllä toimii digikamerat,videokamerat ja monitoimilaitteet ja yleiset ohjelmat, mulla ei ole tullut 8 kk aikana vastaan mitään mikä ei olisi toiminut, puheet yhteensopivuus ongelmista tulee ilmeisesti henkilöiltä jotka ei ole ikinä Macia käyttänyt. Ei ole tarkoitus tässä mitään käännytystyötä tehdä. Itsellä oli HP.n jälkeen Sony Vaio ostoslistalla, mutta valitsin sitten Macin. Sonyt laadukkaan oloisia, erittäin hyvä ja selkeä näppäimistö jne.
Kävin katsastamassa MacBook Prota, sitä 13 tuumaista (2010), Verkkokauppa.comin kivijalkamyymälässä ja kieltämättä houkutus hankkia sellainen on suuri.
Kotoa löytyy pari Windows 7:lla toimivaa läppäriä ennestään sekä Belkin N -reititin sekä Telewell EA501 -modeemi. Mitenkäs langattoman verkon suojaus ja toimiminen Macissä? Tuleeko ongelmia noiden laitteiden yhteensovittamisessa? Reititin ja modeemi on hankittu kevättalvella, joten ei viitsis heti olla uusimassa.
Panasonicin läppärit on kaikista tukevarakenteisimpia, muitakin vastaavia löytyy mutta melko jämäkkä kotelo olisi HP:n Elitebookeissa sekä Lenovon Thinkpadin T-sarjassa.
toimii varmasti ongelmitta noi modeemit
Kiitos kaikille. Macbook Pro lähti tilaukseen.
hyvä juttu . Macciin ei myöskään verrata windowsia koska windowsiin pääse paljon helpommin murtautumaan kuin macciin . paras kone tosiaan mutta nykyään niitä viruksia alkaa myös sinne tulla