Olen melkein 3-kymppinen nainen ja lopettanut noin puoli vuotta sitten e-pillerit monen vuoden käytön jälkeen. Sen jälkeen on alkanut tulemaan aina tiettyyn aikaan kuusta kuumia aaltoja, aivan kuin vaihdevuosissa.. Hikoilua yöllä ja päivällä aaltomaisesti, yöllä herää hikisenä ja tarvitsee ikkunaa aukoa kuin vaihdevuosissa konsanaan.. :D
Onko kellään vastaavaa (siis nuoremmilla kuin vaihdevuosissa olevilla) tai tietoa mistä tällainen voisi johtua.. Jotenkin liittyy hormonitoimintaan, kun oireet paukkasivat päälle pillereiden lopetuksen jälkeen.
Onko kellään vastaavaa (siis nuoremmilla kuin vaihdevuosissa olevilla) tai tietoa mistä tällainen voisi johtua.. Jotenkin liittyy hormonitoimintaan, kun oireet paukkasivat päälle pillereiden lopetuksen jälkeen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Menepä gynekologin juttusille. Noin nuorella asia pitää hoitaa.
tuleeko ne aallot ennen menkoja ja vähän sen jälkeen, voi kuulua ihan normaaliin hormooni toimintaan.
Pms:äänkin kuuluu hikoilua ja just vähän ennen menkoja .
Varmaan se pillereiden lopetuskin vaikuttaa ..vieläkin.