Terve! Onko muilla ollut tämmöstä ropleemaa?
2000 vuosimallin yaris verso 1.3
Kylmäkäynnistyksessä tulee pakokaasujen mukana hetken aikaa aika voimakas bensanhaju.
Kaveri epäili että se anturi on rikki mikä kertoo moottorille ulkolämpötilan.
Eli antaa käynnistyksessä liian rikkaan seoksen/liikaa bensaa
Onko muilla kokemuksia?
Yaris Verso 2000 bensa haisee kylmäkäynnistyksessä
5
1402
Vastaukset
- AH
Ei hätää. Sama täällä, tosin tuulisella säällä hajua ei tule. Epäilen syyksi enemmänkin yaris verson onnettomia eristyksiä siellä sun täällä.
Käsittääkseni kylmällä ilmalla seos on aina rikkaampi kuin kesäkelillä.- varis verso
Oletko mitannut kulutusta. Minulla on 1.3 manuaali ja vei -mitattu kulutus- jyväskylä tuusula-karjaa välillä 80-100km/h 6-6,5. Eikös tuon pitäisi mennä noin 5litralla?
Kuormana oli 1 kpl 100kg aikuinen ja 60kg matkatavarat n.30-40kg - Crown -69 HGE-58
varis verso kirjoitti:
Oletko mitannut kulutusta. Minulla on 1.3 manuaali ja vei -mitattu kulutus- jyväskylä tuusula-karjaa välillä 80-100km/h 6-6,5. Eikös tuon pitäisi mennä noin 5litralla?
Kuormana oli 1 kpl 100kg aikuinen ja 60kg matkatavarat n.30-40kgOlen uudesta omistanut vuoden 2000 mallin ja ka. kulutus on tähän saakka ollut aina n. 6.4 l/100km seka-ajossa kehäteillä pääkaupunkiseudulla. Joten hyvin pitää minkä lupaa. Tuo 6-6,5 on hyvin linjassa, sillä verson kulutus kasvaa merkittävästi nopeuden noustessa yli 80 km/h. Tämä johtuu korkeasta otsapinnasta. Jos kantti kestää, niin kokeile pidempi matka 80 km/h. Tuolloin pääset lähemmäs toivomaasi.
Toinen juttu onkin tuo kulutusmittari, jolla olen saanut jopa 3,5 l/100km ka. arvoja. Todellisuudessa kulutus on kuitenkin tuo 6,4 l/100 km. On ollut 11 vuotta ja 177 tkm ;)
- Yaristi
Kun käynnistät kylmästä, älä koske kaasupetaaliin ollenkaan vaan anna automaattirikastimen hoitaa homma silloin ei bensa haise. :). Jostain syystä jos painat kaasua käynnistyshetkellä niin seos menee liian rikkaalle ja saattaa olla että tulpat kastuu ja moottori ei käynnisty ollenkaan.
- Anonyymi
Ylös
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1132435- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169