Meille tuli viikko sitten kissan pentu, kaveriksi toiselle kissallemme kotieläin puistosta, jossa ollut ulkona myös. Eilen pennusta tuli vaisu,nukkui koko päivän,maukui mutta ääntä ei kuulu, (käheää maukua),ajattelin syyn ensin olevan ummetus sillä pariin päivään ei ollut kakannu...käytiin eläinlääkärillä ohjeena parafiini öljyn antamista ja kuumemittarilla ärsytettiin perä aukkoa ja kakka tulikin heti. Mutta illalla nousikin kuume, yli 40 ja edelleen apaattinen pentu oli, ruoka maistui mutta vettä jouduin antamaan pipetillä, ja pissaa tuli..uusinta käynti päivystävälle eläinlääkärille illalla. Sai pistoksena antibioottia, kipulääkkeen, ja ihon alle nesteytystä..ja ravinnelisä pastaa.... ja antibiootti jatkuu kotona. edelleen apaattinen, syö hyvin, oudosti köhien, mutta vettä annan edelleen pipetillä ehkä hivenen "pirteämpi" yrittää ainakin.. Kysymys kuuluukin.. jos joku tietäisi???- annoin viikko sitten mirrix matolääkettä ja nyt vasta :(( hoksasin että axilur on kattavampi. siis olisiko mahdolista että kissalla on niin kovasti loisia, josta huono kunto ja kyseiset oireet??!! Voi luoja että mä niin toivon että kyse ei olisi mistään vakavasta,pikkuisen hätää ja lasten tuskaa ON NIIN RASKASTA seurata.. ja kesälomakin lapsilla alkoi :´( Kiitos jos jaksoit koko tilitykseni lukea ja vielä jotain neuvoakkin!! Tilanne vakaa, tällä hetkellä :/
Loiset!??
Epätoiv. äiti
4250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hyvä että olette käyneet lekurilla ja et nyt on se antibioottikuuri.sillä voi olla matoja, paljonkin.minun mielestäni mirrix ei ole kovin tehokas lääke, itse käytän flubenolia ja droncitia,axilur myös hyvä.
pentua voi madottaa vaikka parin viikon välein ja kannattaa vaihdella lääkkeitä.
kisullasi voi olla kissaruttoakin,kysyitkö lekurilta mitä mieltä se on mikä kissaa vaivaa?sain sen käsityksen ettei lekuri paljoa ollut sanonut/arvuutellut syytä kissasi tilaan.
nesteen anto on tosi tärkeää ettei pentu pääse kuivumaan,ruiskulla jos ei muuten juo.anna kosteaa purkkiruokaa,koska siinä on paljon nestettä,raksuja vain herkkupaloiksi nyt kun on sairas.
onko vanhempi kissanne rokotettu ettei se nyt vaan sairastuisi jos on joku pahakin virus pennulla.rokotettaessa kissan pitää olla täysin terve ja mielellään madotettu v'hintään paria viikkoa ennen rokotuksia.
toivottavasti siellä kaikki jo paremmin:).kerrohan kuulumisia!
on loisista koska pennulla on ollut kuumetta ja äänen menetystä. Ensin tulee mieleen kissaflunssat, joista osa on virusperäisiä ja osa bakteeriperäisiä. Jos kyseessä on viruksen aiheuttama flunssa, ei siihen ole hoitoa vaan pentu sairastaa sen ja saa immuniteetin. Jos kyseessä on bakteerin aiheuttama, se hoituu antibiootein. Nesteytys alentaa kuumetta, joten hoito on ainakin ollut sitä mitä pitääkin.
Pennun alikuntoisuus voi olla seurausta madoista, mutta tämänhetkiset oireet viittaa kyllä muuhun. Tietysti myös kissarutto on mahdollinen ja usein tappava tauti, toivottavasti kyse ei ole siitä. Jos on, niin suosittelen infoamaan myös paikkaa josta pentu on otettu. Rokotukset suojaavat kissoja näiltä vakavilta taudeilta ja rokottamaton saa sen helposti.
Matokuuria ei pidä antaa ennen kuin pentu on kunnossa ja sitten se Axilur on hyvä. Yleensä aloitetaan miedommilla ja jatketaan tujummilla. Liian vahva matolääke voi aiheuttaa jopa suolitukoksen jos matoja on paljon. Miedommalla tapetaan ensin osa ja sitten loput vahvemmalla.
Toinen on rokotettu joo, kyse miksi eläinlääkäri oli vähä hukassa on se että on "lehmä" lääkäri ei pieneläinlääkäri, mutta suostui kattoon kisun.. joka jää kuten toinenkin sisäkissaksi, valjaissa seikkaillaan maalla, ja jos niin haluttaa niin häkissä pihalla! Ilokseni voin kertoa, ja ilolla kerronki :D että tämä pienoinen kolme tuntia axilur kuurin jälkeen alkoi virkistyyn,aivan uneliaasta, haluttomasta pennusta tuli utelias, huojuva mutta äänistä kiinnostunut. Ja tilanne kehittyi, että seuraavana päivänä jo kehrättiin yskien välillä ,mutta kehrättiin, syötiin yskien mutta syötiin kuten koko ajan on tehnyt..Tätä päivää kun eletään pentu on aivan täys pentu,
hienoa!!:D