Meillä on 8kk ikäinen poika, joka on ollut lähes kaksi kk ns. totaalikieltäytyjä äidinmaidonkorvikkeelle. Jos teen esim puuron nannniin, se jää syömättä (veteen tehtynä kelpaa kyllä). Ei kelpaa kylmänä, ei lämpimänä, ei pullosta, ei mukista. 6kk neuvolassa en saanut asiaan minkäänlaista vastakaikua... Olen nyt siis ajatellut kalsiumin saannin turvaamiseksi, että alkaisin antamaan hapanmaitotuotteita, luomujugurttia ja -viiliä. Eilisen 1dl kokeilun perusteella ainakin maistuu, eikä mitään ihoreaktioo yms tullut. Mitä mieltä olette...?
Viiliä
8kk
8282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaverin lapselle on annettu hapanmaitotuotteita 8kk eteepäin ja 10kk joi jo pelkkää tavallista maitoa ja ihan terve 3v lapsi on nyt että eiköhän voi antaa.
meillä sama ongelma, lapsi jo 9kk. Imetys siis loppui reilu viikko sitten ja korviketta ei mee juuri mitään. Olen myös harkinnut noita hapanmaitotuotteita, koska ollaan jo kohta se 10kk mitä suositellaan aloitusiäksi. Mutta tosiaan kokeilemallahan sen näkee, jos reagoi niin aina voi lopettaa ja alottaa hitaammin. Ja lehmänmaidostahan monella voi tulla aluksi ripulia, mutta se ilmeisesti siitä helpottaa (ainakin yhdessä lehtiartikkelissa ei kehotettu silti maidon antamista lopettamaan). Eli uskaltaisin kyllä kokeilla pikkuhiljaa :) Ja taidampa itsekin kokeilla..
Itse syötin vauvajugurtteja. Olemme nyt vasta yli 10kk iässä alkaneet varovasti kokeilla tavallisia hapanmaitotuotteita. Olisiko siinä sinulle ratkaisu.
olen tosiaan katsellut niitä vauvajugujakin...paras minkä löysin sisälsi sekin vain 23% maitotuotetta, joten meidän liki täydelliseen kalsiumvajeeseen niistä ei järin ole hyötyä...
Vauvajoguja maha ainakin kestää kun proteiini on pilkottu. Hapanmaitotuotteet pitäisi ottaa vähitellen (tyyliin pari lusikkaa päivässä ja siitä nostaen) käyttöön. Ja hanki vaikka kalsiumjauhetta apteekista. Maito on tärkeä osa tuonikäisen ruokavaliota. Ja muista d-vitamiini, ilman sitä kalsiumista ei ole hyötyä. Moni sekoittaa korvikejauhetta soseisiin jos maitoa ei mene.
meillä myös kieltäytyi juomasta, mutta kokeilimpas nanin sijaan tuttelia, johan alko maistumaan! niissä korvikkeissa on myös makueroja :) kokeileppas toista tuotemerkkiä..josko siinä apu pulmaanne?
Korvikejauhe ei tosiaan ole tullu mieleen, kun on aina nannin valmiina ostanu. Sitähän tosiaan vois sekoittaa kaikkiin ruokiin. Voi siis sekoittaa sekä kylmiin että lämpimiin ruokiin? Kuinka paljon siinä on saantisuositus/vrk?
...meillä kylläkin maistuu se viili tosi mainiosti. Poika vetelee sitä jo melkein purkin välipalana ilman hedelmä- tai marjasoseita, suu auki kuin linnunpojalla lisää odottaen=) Olen antanut, kun minkäänlaisia, ei pienimpiäkään oireita ole tullut. Joten tarviikos sitä jauhetta hankkia, kun korviketta menee sentään melkein pikku purkki päivään? Viilissä on kuitenkin 150mg/dl sitä paljon tarvitsemaamme kalsiumia.