Muutto vuodeksi

jtyjytjytj

Eli olen muuttamassa vuodeksi New Yorkin osavaltioon noin 2h tunnin matkan päähän NYC:istä ja 45min päähän Albanysta. Jos joku on reissannut sielläpäin (kys. osavaltiossa) niin olisi mukava kuulla kokemuksia ja mielipiteitä ihan kaikesta. Itselleni on ihan outo paikka ja olisi mukava kuulla myös, että missä teidän mielestänne pitäisi ehdottomasti tuon vuoden aikana käydä. (saa olla osavaltion ulkopuolellakin) Kiitos.

2

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .ulkosuomi

      Itse asun New York Citystä vähän pohjoiseen. Kuvauksesi perusteella olet myös Hudson Valleyssä. Albanyn lähistöä en erityisesti tunne, mutta muuta Hudson Valleyta kuitenkin. Jos yhtään historia kiinnostaa niin ympäristöstä löytyy kaikenlaista etenkin sisällissotaan liittyvää.

      Ulkona liikkumiseen taas löytyy lähistöltä pari isoa luonnonpuistoa, jotka on ehdottomasti katsomisen arvoisia. (Harriman State Park etelässä ja Adirondack Park pohjoisessa)

      New York Cityssä tietenkin pitää käydä, ja sen nähtävyydet nähdä.

    • ...

      olet muuttamassa New Yorkin osavaltioon, jos saan udella? :) Saitko toita sielta pain, ja jos nain niin miten hoidit tyoluvat? :o Itseanikin muutto Jenkkeihin kovasti kiinnostaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      77
      3392
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1284
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1071
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1036
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      42
      760
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      729
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      683
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      667
    Aihe