Kysymys vanhemmille

Miten suhtautuisitte siihen, jos pojallanne/tyttärellänne olisi todettu keskivaikea masennus, eikä hänellä esimerkiksi olisi enää elämänhalua? Kunhan kiinnostaa, minulla kun todettiin, t. tyttö 16 v.
4251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse ainakin ottaisin asian todella vakavasti ja veisin lapseni terapeutille puhumaan. Suosittelen meinaan sulle myös, mua se ainakin on auttanut.

Äänestä
  • Minuapas ei auttanut, sen sijaan hän ystävällisesti pahensi tilannetta. Kunhan tokaisin, tällä viestillä ei varsinaisesti ole mitään tekemistä ensimmäisen kanssa.

    Äänestä

  • Aloittaja......... kirjoitti:

    Minuapas ei auttanut, sen sijaan hän ystävällisesti pahensi tilannetta. Kunhan tokaisin, tällä viestillä ei varsinaisesti ole mitään tekemistä ensimmäisen kanssa.

    Minä ottaisin yhteyttä antioksidanttiklinikkaan ja varmistaisin, että ravitsemuspuoli on varmasti kunnossa. Sen jälkeen ehkä nuorisopsykiatriselle klinikalle, no, sinne on joka tapauksessa pitkä jono. Ja siellä laittavat mielihyvin pillereille joilla on AINA lisävaikutuksia, sitten niitäkin hoidetaan lääkkeillä joilla on lisävaikutuksia ja niitä sitten hoidetaan.
    Tyttärelläni on nimittäin syömishäiriö, keskustelut nuorisopsykiatrisella ovat auttaneet muttei lääkärin hoito. Ravitsemuspuoleen puuttuminen vei masennuksen melkein heti pois niin että pystyttiin käsittelemään syömishäiriöongelmaa.

    Äänestä

Koittaisin auttaa parhaan tahtoni mukaan. Ei nuoren elämään vielä kuuluisi masennus mutta jos se on niin siitä pitäisi päästä jotenkin irti. Ohjaisin mahdollisesti terapiaan, koittaisin selvitellä syitä ja auttaa parhaan kykyni mukaan. Kuusitoistavuotiaalle kuuluu ilo ja usko huomiseen. Ei masennus. Itsellänikin on masennusta (vaikean muun fyysisen sairauden yhteydessä) ja siihen käytän lääkehoitoa ja minulla on 17-vuotias tytär.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyselijä........ kirjoitti:

Miten suhtautuisitte siihen, jos pojallanne/tyttärellänne olisi todettu keskivaikea masennus, eikä hänellä esimerkiksi olisi enää elämänhalua? Kunhan kiinnostaa, minulla kun todettiin, t. tyttö 16 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu