Onko hyötyä/haittaa, jos otan tuon Google Chromen käyttöön tavallisen Googlen tilalle?
Tuo Google antaa niitä Chromen mainoksia, aina kun alkaa googlettaan. Enkä tiedä mitään sen hyödyistä tai haitoista.
Selaimena käytän Windows Internet Exploreria. Koneessa käyttöjärjestelmänä on Windows XP.
G.Chrome
7
671
Vastaukset 7
- asian tuntija
Ei Chromea voi ottaa "tavallisen Googlen tilalle". Se on selain, aivan kuten Internet Explorer.
- Ottaako vai ei
Ehdin jo sen imuroida, niin että se on ainakin kuvakkeena tuossa työpöydällä ja näyttää olevan käynnistä-valikossakin ja kaikkia en taida tietääkään.
Help, mitä nyt siitä seuraa? Pitäisikö se poistaa? Onko siitä nyt haittaa?
Hyötyä ei sitten kai ole, kun käytän selaimena Exploreria? Ottaako vai ei kirjoitti:
Ehdin jo sen imuroida, niin että se on ainakin kuvakkeena tuossa työpöydällä ja näyttää olevan käynnistä-valikossakin ja kaikkia en taida tietääkään.
Help, mitä nyt siitä seuraa? Pitäisikö se poistaa? Onko siitä nyt haittaa?
Hyötyä ei sitten kai ole, kun käytän selaimena Exploreria?Se on hitosti nopeampi kuin Internet Explorer.
- MinäIte.
Ottaako vai ei kirjoitti:
Ehdin jo sen imuroida, niin että se on ainakin kuvakkeena tuossa työpöydällä ja näyttää olevan käynnistä-valikossakin ja kaikkia en taida tietääkään.
Help, mitä nyt siitä seuraa? Pitäisikö se poistaa? Onko siitä nyt haittaa?
Hyötyä ei sitten kai ole, kun käytän selaimena Exploreria?Elikkä sä voit käyttää mitä selainta haluat, voit jopa ladata kaikki selaimet koneellesi ja mielen mukaan käyttää.
Minä olen samaa mieltä M-Kar:n kanssa että Chrome on nopeempi kuin Explorer. Itse käytän Opera-selainta ja käytän Exploreria tarvittaessa - windowsin päivitys jne.
Ennnen vannoin käyttäväni Exploreria, koska olin käyttänyt sitä jo 10 vuotta, mutta mulla paloi päreet sen kanssa, kun Explorer kaatui usein ihme syistä ja muutenkin sekoili.
- MinäIte.
Siis Google Chrome on selain ja Google on vain nettisivu ihan kuin tämäkin sivu.
Vai mistä on kyse kun en oikein ymmärrä?- Ottaako vai ei
Ehkä minäkin sitten joku kerta uskallan rohkaista niin paljon mieltäni, että tulen kokeilleeksi Chrome-selainta.
Käsitinkö oikein, että sitten kuitenkin täytyy toisinaan käyttää Exploreria, että Windows päivittyisi?
Taitaakin joku olla musiikkimiehiä, kun käyttää "Ooppera"-selainta :-D - Ottaako vai ei
Ottaako vai ei kirjoitti:
Ehkä minäkin sitten joku kerta uskallan rohkaista niin paljon mieltäni, että tulen kokeilleeksi Chrome-selainta.
Käsitinkö oikein, että sitten kuitenkin täytyy toisinaan käyttää Exploreria, että Windows päivittyisi?
Taitaakin joku olla musiikkimiehiä, kun käyttää "Ooppera"-selainta :-DTässä parhaillaan Chrome-selainta. Voitteko uskoa, tämä toimii aivan samalla tapaa kuin Explorer, eli klikkasin vain työpöydän pikakuvaketta ja apropoo; tässä tämä on.
Taitaapa tosiaan olla hieman nopeampi. Sitä vain ihmettelen, että kun tässä nyt kirjoittelen, niin miksi tämä alleviivaa punaisella kiharalla viivalla, lähes joka sanan? Ei Explorer vaan sellaista tehnyt koskaan. Mistä nyt on kyse ja miksi Chrome tekee tälläistä turhaa työtä, jota en ainakaan tiedä tarvitsevani mihinkään?
Samoin tuo ylärivi on aivan erinäköinen, kuin Explorerissa. Ei ole suosikkeja, vaan kirjanmerkkejä. Ei sillä nimityksellä kyllä mitään väliä ole, kunhan ensin hoksasin, mistä oli kyse. Ensin nimittäin aloin hakemaan, että onko suosikki-listani vallan kadonnut, tässä eri selaimen käytössä. Mutta olikin vaan piilotettu eri nimen taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681095
- 981054
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i22912Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔62852Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124835- 134817
- 57745
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27721Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20710- 45666
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol47650- 19617
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48600Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.82596- 48594
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128594Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142592- 35590
Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6583Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi11559