Verhot

Nuukahko

Ostin kympillä pussilakanan, ratkoin saumat ja näin sain kaksi verhoa keittiön ikkunaan.

3

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyvä,just tollaista inspiraatiota pitäisi olla,eli tosiaan inspiroi tilanteen mukaan,eli on joustava,esim,asumisen ja ihmisten suhteen.No ei tietenkään kaiken suhteen,sanon sen takia ettei tule väärinkäsityksiä,eikä jääräpäisesti pidä kiinni omista oikeuksistaan,esim.liikenteessä.Se ei kylläkään kuulunut ihan tälle palstalle.

      • Nuukahko

        Kun kangas on puuvillaa, sillä on jälkikäyttöä. Neljästä metristä saa pöytäliinaa, tyynynpäällisiä, esiliinaa, pikku kasseja...jne vaikkapa pikkulahjoiksi. Tai ompelee saumat taas kiinni ja siinä on taas pussilakana.


      • Nuukuus kunniaan
        Nuukahko kirjoitti:

        Kun kangas on puuvillaa, sillä on jälkikäyttöä. Neljästä metristä saa pöytäliinaa, tyynynpäällisiä, esiliinaa, pikku kasseja...jne vaikkapa pikkulahjoiksi. Tai ompelee saumat taas kiinni ja siinä on taas pussilakana.

        Itse aikanaan yksinhuoltajaäitinä ostin aina verhokaupasta puuvillaverhoja juuri sen tähden, että niillä on sitten muutakin käyttöä kun kyllästyn niitä katselemaan ikkunassa. Usein ne päätyivät joko aluslakanoiksi tai pussilakanoiksi tai tyynyliinoiksi ja myöhemmin sitten poppana- tai matonkuteeksi. Näin samaiselle tavaralle saatiin monta-monta-vuotta lisää käyttöaikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6378
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      95
      2921
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      94
      1816
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1087
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      50
      1049
    8. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      973
    9. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      968
    10. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      960
    Aihe