Läheltä piti

vitsimestari

Lähetyssaarnaaja taittoi kahden kumppaninsa kanssa matkaa viidakossa. Tultiin ihmissyöjäheimon alueelle, ja kuinka ollakaan kannibaalit ottivat kolmikon vangikseen. Heimon päällikkö oli kuitenkin loti mies ja sanoi vapauttavansa kolmikon, mikäli heidän penistensä yhteenlaskettu pituus lepoasennossa on vähintään 30 senttiä.

Mittaus aloitettiin ja ensin tuli kantajan vuoro. Hänen vehkeensä pituus oli 15 senttiä. Sitten oli vuorossa tulkki, jonka kalun pituus oli levossa 10 senttiä. Viimeisenä otettiin mittaukseen lähetyssaarnaaja, ja nyt tulikin hyvin tiukka paikka sillä saarnaaja sai juuri ja juuri kokoon tarvittavat 5 senttiä. Mutta koska vaatimus oli vähintään 30 senttiä ja se täyttyi, ihmissyöjäheimon päällikkö komensi nauraen päästämään kolmikon vapaaksi.

Näin tehtiin ja matka jatkui. Kun kylä oli jäänyt taakse ja matkaa taitettu sen jälkeen puoli päivää, oli aika levähtää pienen lammen rannalla. Kovasti punoittava lähetyssaarnaaja rykäisi ja tokaisi tulkille ja kantajalle: - Joo-o pojat. Siellä oltaisiin vieläkin jos mulla ei olisi sattunut seisomaan.

1

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitsimestari

      Ihmissyöjä kulki poikansa kanssa viidakossa. Tulipa vastaan vanha mies toisesta heimosta, ja ihmissyöjä kysäisi pojaltaan: - Tiedätkös mitä me tuolle teemme?

      - Syömme sen, vastasi poika.

      - Ihan oikein.

      Ihmissyöjä kolkkasi äijän ja kaksikko paistoi lihat nuotiolla ja pisteli poskeensa hyvällä ruokahalulla. Jatkettiin matkaa, ja nyt tuli vastaan vanha nainen toisesta heimosta. - Isä isä, huusi poika. - Syödään tuokin.

      - Hienoa poika. Kyllä sinusta vielä hyvä ihmissyöjä tulee, totesi isä, kolkkasi ämmän ja taas kaksikko paistoi lihat nuotiolla ja pisteli tuulensuojaan.

      Matka jatkui, ja kohta tultiin joen rantaan. Joessa oli kylpemässä tavattoman kaunis ja muodokas neitonen, vieraasta heimosta kotoisin hänkin. Kaksikko tarkkaili kylpevää kaunotarta pusikosta, kunnes poika päätti käydä toimeen: - Isä, syödäänkö tuokin?

      - Oletko hullu? Tuon me viemme kotiin ja syömme äidin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1949
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1781
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      308
      1584
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1460
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      92
      1053
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      987
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      978
    9. 67
      954
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe