Minulla olisi mahdollisuus ostaa maa/metsäpalsta sukulaiselta. Hehtaareita on paljon ja hinta on suuri.
Mitä kaikkea minun tulee ottaa huomioon tilaa ostettaessa? Mistä tiedän etten maksa liikaa?
Entä jatkossa kuinka paljon metsänhoito minua työllistää? Onko joitakin metsänhoito velvotteita?
Maa/metsäpalstan osto
8
1456
Vastaukset
- kpg1
Metsänhoitoyhdistys on oikea paikka kysellä ko tilannetta, otappa yhteyttä joko omalle tai metsän sijainnin mhy:n toimipisteeseen.
- etu......
" Mistä tiedän etten maksa liikaa? "
Sisarusten väliset kaupat ovat verovapaita. - mistä tiedät
ettet maksa liikaa. Paljonko on liikaa?
- HärmänJätkä
Kyllä siihen jotain velvoitteita liittyy. Jos haluaa elää huolta vailla, niin ei kannata omistaa mitään, mikä ei mukana kulje. Aikuisuuteen liittyy monia velvoitteita ja harmeja. ;-)
Joudut tekemään veroilmoituksen metsätuloista. Et pääse enää pelkän veroehdotuksen korjaamisella (=työmatkakulujen lisäämisellä siihen). Veroilmoitusta varten pitää/kannattaa pitää hieman kirjaa metsämenoista. Ihan epävirallisesti. Niitä ei tarvitse liittää veroilmoitukseen, mutta voivat joskus kysyä 5 edellisen vuoden muistiinpanot. Varsinkin, jos asiat tuntuvat epäselviltä/uskomattomilta. Noihin menoihin liittyvät ALVt saat vähentää, kunhan ilmoittaudut ALV-velvolliseksi ja räknäät ALV:t helmikuun loppuun mennessä. Silloin pitää jättää myös metsäveroilmoitus ja maksaa vuoden puunmyyntitulojen ALV:t, jos olet myinyt enemmän kuin käyttänyt rahaa metsään. Sinulla on siis puunmyyntitulojen ALVt 'lainassa' 2..14kk. Hulvattomaan elämään tottuneella voi tulla hätä, kun 28.2. pitäisikin tililtä löytyä vaikkapa vain muutama tonni. Sinä toki olet tottunut jo suunnittelemaan talouttasi. ;-) Tai tuossahan sen sitten oppii, kun yhden kerran joutuu vippaamaan isäpapalta ja saa kuunnella vähän 'opetusta'. :-/
Ennen hakkuuta joudut jättämään siitä ilmoituksen. Ostofirmat kyllä neuvovat siinä tai yleensä ne hoitavat kyseisen paperin teon. Tärkeintä on, että päätehakkuun jälkeen teet tarvittavat jutut, että siihen tulee uusi metsä. Sitä ei saa unohtaa esimerkiksi 10v:ksi. Myös taimikon hoidot ja vähän isomman taimikon raivaukset (raivaussahahommat) kannattaa tehdä ajallaan. Myöhemmät harvennukset ja päätehakkuu tehdään motolla.
Voit itse valita miten paljon annat metsälle aijastasi. Vähintään käyt joskus sitä katsomassa ja soitat MHYlle tai jollekkin alan yrittäjälle (tai isolle firmalle), että hoitakaapa homma ja sitten soitat metsäfirmaan, että käykääpä puimassa sen mun palsta. Enimmillään teet kaiken itse (jopa moottorisahan kanssa kaadat tukkipuutkin ja ajat puut tien varteen) ja lisäksi vielä pystykarsit parhaita puita kevättalvisin ja levität metsääsi apupaskaa.
Taimien istutuksen voi hyvin tehdä itse. Ja on putkella tehtynä ihan kivaa hommaa. Jos itselläsi olisi raivaussaha (ja varusteet siihen (yhteensä vain n.500€)), niin kannattaisi itse tehdä ennakkoraivaukset sekä ihan pienten taimien ympäriltä koivunvesojen raivaamisen. Jos olisi enemmän aikaa ja voimia, niin voisit tehdä itse myös isompien (7m halk. 15v. Sitten toki, jos olisi työttömänä tai muuten puuhaa vailla, niin voisi tehdä muitakin töitä metsässään. Myös polttopuita voi kerätä omasta metsästä.
Jos palaan liittyy peltoakin (tai rakennus), niin mitä sillä tekisit?
Kauppahinnan lisäksi ostajalle yleensä tulee lainhuutokulut.
Onko sinulla rahat siihen perstaskussa, vai pitäisikö suurin osa hoitaa lainalla. Taidan arvata mitä tällä palstalla tullaan kertomaan lainalla ostetun metsän tuotto-odotuksesta. :-\ Metsät paljo mitään tuota, muttei niistä kovin suuria tappioitakaan yleensä tuu, jos ei ihan toilaile. Metsää omistetaan lähinnä velvollisuudesta. Jotkut aktiiviliikunnan vuoksi.
Palstasta yleensä tehdään hinta-arvio. Esimerkiksi MHY osaa arvioida metsän todellisen arvon aika hyvin. He ovat puolueeton osapuoli.
Kysy lisää, jos jokin jäi askarruttamaan ja et vielä säikähtänyt. ;-)Pieniä lisäkommentteja kuitenkin.
Kauppahinnan päälle tulevat: varainsiirtovero, lainhuudatuskulut ja lisäksi lohkomiskustannukset, ellet osta kokonaista tilaa.
Ne velvoitteet voidaan jakaa kahteen ryhmään. Lain vaatimat ja sitten hyvästä omaisuuden hoidosta johtuvat.
Laki vaatii tietysti nämä omistusoikeuden siirtoon vaadittavat asiat. Veroilmoitus, sen tekeminen on helppoa, jos metsässä ei tehdä yhtään mitään. Kolmantena asiana on "uuden kasvun turvaaminen", joka tulee metsälaista. Se tarkoittaa sitä että hakkuun jälkeen pitää huolehtia uuden puusukupolven aikaansaamisesta. Tässä pitää huomata, että velvollisuus tähän periytyy kaupassa uudelle omistajalle, jos edellinen on sen laiminlyönyt.
Eipä se laki sitten muuta vaadikkaan. Metsähoitopakkoa ei ole, eikä hakkuupakkoa. Metsänsä saa jättää hoitamatta ja esim päätehakkuupuuston saa lahottaa pystyyn. Laki tulee mukaan vasta sitten kun jotain ruvetaan tekemään.
Kokonaan toinen kertomus ja pitkä sellainen, on vellisuudet jos tarkoitus on hoitaa omaisuuttansa hyvin. Toki kaiken voi teettää, mutta kuten "Härmän jätkä" esitti paljon voi naisihminenkin tehdä itse, kunhan ei kangistu kaavoihin, vaan lähtee aktiivisesti ottamaan asioista selvää.
Kannattavaisuus ei ole hyvä, mutta vaikea metsää on pitkällä aikavälillä saada tappiollekaan, sanoisin että mahdotonta. Metsä on omistajansa talouden köli, jota kuitenkin kaikkein vähiten suhdanteet heiluttavat. Pitää olla kuitenkin suunnitelmallisuutta hommissa, koska metsän tuottoja ei saa realisoitua hetken mielijohteesta, tai se voi olla ainakin epäedullista.
- Katajanoksaa
Kovin on huono luotto sukulaiseen ja sukulainen huono neuvomaan? Kato alueen kiinteistöjen myyntitoimeksiantojen pyyntihintoja ja puumääriä,hehtaarit ja kasvupohja näihin ku vertaat ja jos näyttää halvemmalta osta tyttö lilla;)
- metsien mies
Tilan koko ja yhtenäisyys vaikuttaa merkittävästi ha-hintaan. Samoin vaikuttaa sijainti. Lapista saat parisatahaa hehtaaria murto-osalla etelässä sijaitsevaan tilaan verrattuna. Eli tarkempia tietoja tarvitaan.
- 14+12
Lasketuta mhy:n ammattilaisella puuston ja pohjan arvot. Se on maksimihinta joka kannattaa maksaa - odotusarvosta ei ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732785
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101515- 151402
- 481257
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219