Millainen matkalaukku mukaan riparille?

Milla-

Mietin tässä, että mimmosen kassin ottaisin mukaan rippileirille. Menen siis kesällä leirille ja ois hyvä miettii jo etukäteen. Eli kuinka suuria laukkuja leireille yleensä otetaan mukaan? Kertokaa mimmosen te otatte/olette ottaneet omalle leirillenne.

8

2820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isonen for ever

      Mielestäni tuo laukkujuttu ei ole kovin merkittävä riparin kannalta. Ota sellainen laukku, johon tavarasi hyvin mahtuvat. Koolla ei ole väliä. Avoin ja reipas asenne on paikallaan ja iso annos seikkailumieltä, näillä pärjää. Hauskaa riparia!

      • näinhännäinsen

        riippuu vähän kanssa siitä, mihin paikkaan ootte menossa ja miten sinne matkustatte, ja kans ehkä vähän siitä, että kuinka vahva oot..
        tai siis kun. mun riparilla meillä oli kyllä bussi jolla matkustettiin, mutta sellanen kilsan matka piti kävellä sinne asuinsijoille, ja voitte vaan arvata, kun olin korkkarit jalassa ja rullillla kulkeva vedettävä matkalaukku kädessä, että kuinka pihalla olin.
        kannattaa kans pakatessa miettiä, että tarviiko sen leirin ajan tosiaan kaikkia niitä "hienoja" vaatteita.. ku tuppaa sit käymään, että siellä riparilla viihtyy kaikista parhaiten lökäreissä ja topissa.. :)
        eli kannattas varmaan ottaa sellanen olalla kannettava kangaskassi, ja varsinkin jos yhtään etukäteen suunnittelusta ois saanut tietää, että onko tulossa niiden laukkujen kanssa pitkääkin taivalta yösijalle.. eli kannettava kangaskassi ( eli pehmeä) kannattaa varmaankin ottaa mukaan..
        sitten lämpimiä vaatteita, muutamat söpöt kesäkuteet, aurkinkolasit, fikkari(öisiä karkuretkiä varten ;) ) sekä vähän mukaan omia eväitä ( sipsejä, karkkeja yms säilyvää epäterveellistä) --- ainiin ja tietenkin se klisee ilmaisu, että viikon nyt pärjää missä vain, positiivista näkemystä ja uusien ystävyyssuhteiden toivoa mukaan leirille, niin lupaan, siitä tulee ikimuistoinen kokemus ( vaikka et miksikään uskovaksi hihhuliksi kääntyisikään!)!


    • Ota.

      Ihan tavallinen urheilukassi.

    • normiiiih

      mä aijon ainakin ottaa dakinen ison kassin ja sitte vielä dakinen repun :D

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4591
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2558
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2405
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      53
      2288
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1787
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1611
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1486
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    9. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      49
      1248
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe