Divari vai Deauville

Uusiomotoristi

Pitäisi hankkia muutamalla tonnilla "järki"pyörä, sikäli kun niitä on edes olemassa. Viimeksi mulla on ollut moottoripyörä 15 vuotta sitten, joten ajattelin ihan alkeista aloitella uudestaan enkä mitään tehotykkiä tarvitsekaan. Tarkoitus olisi ajella hiljaisia maanteitä töihin ja kotiin ja välillä ihan vain huvinkin vuoksi. Yksin tulisi yleensä ajettua eli kevyellä kuormalla (60 kg).
Tällä hetkellä vaihtoehdot on karsittu enää kahteen; vuosituhannen vaihteen Yamaha 600 Diversioniin ja Honda NTV Deauvilleen (650).
Käsittääkseni aika erilaisia pyöriä ovat (rivinelonen vs. V2, ketjuveto vs. kardaani ym. ym.).
Onko kellään antaa mielipiteitä ko. menopeleistä, olisin kovasti kiitollinen...

3

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virkamies too

      Itsellä tollanen honda. Malli ennen Deauvilleä. Sama erittäin varma ja vääntävä V2 kone. Ei sammu vaikka lähtis kakkosella liikkeelle(tai kolmosella kokemusta on ;) ) Öljyt, suodattimet vaihtaa ja taas mennään...
      Yamaha ( ei kokemusta) ja Honda sopinevat samanlaiseen ajeluun, asfalttitietä auringonlaskuun.
      Hondan bensa- ja vakuutuslaskut kohtuullisia, jammun luultavasti vastaavat (n. 4l/100km) Kardaaniin pitää tottua, nostaa perää moottorijarrutuksessa, ei paljon mutta kuitenkin.(ns. hissiefekti) Veikkaisin kuitenkin että suurin valintaan vaikuttavat osiot on henk. koht. mieltymys ja oston kohteena olevan yksilön kunto.
      Kumpi vaan eiku potta päähän ja paanalle!

      • Uusiomotoristi

        Mistä tiesit, että mäkin olen virkamies...? :)


      • Virkamies too
        Uusiomotoristi kirjoitti:

        Mistä tiesit, että mäkin olen virkamies...? :)

        Sopivia pyöriä ;) Jäi mainitsematta viranhoito paikalla suosittu Suzuki GTX-F 750. Ketjuveto, kunnon katteet ja ryhdikäs asento.( F = matka, R = köyhälle (kyykky) ).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe