Minkälaisella pyydyksellä olisi paras pyytää ihan pikkuisia ahvenia (mielellään alle 10cm)? Voiko sellaisen ostaa jostain, vai olisiko järkevämpää rakentaa itse?
Vastaukset 1
- Roope R.
Ihan se perusWeke toimii ehkä parhaiten tässä. Ainakin minä olen saanut sillä usein juuri näitä mitättömän pieniä ahvenia, joita ei voi/viitsi ruokakalaksi valmistaa mitenkään. Joskus saattaa seassa olla jokunen hiemän isompikin, mutta se on harvinaista.
Sillä Weken varsinaisella täkykatiskalla taas ei saa yhtään mitään, että älä sitä vaan osta.
Olen testannut Wekeä nyt enemmän kun on ollut aikaa. Jos laitan sen kaislikkoon tai kaislikon reunaan niin tuloksena on yleensä puhdas nolla. Jos laitan sen noin 5 metrin syvyyteen niin saattaa tulla juuri tuota pikkuahvenen sinttiä noin parikin sataa kappaletta kerralla ja joskus mukana nousee myös made tai kaksi.
Jännä piirre, että vapaongella onkimalla saa kaislikosta särkeä, säynävää, salakkaa ja ahventa ämpärillisenkin melko nopsaan, mutta ei katiskalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3471307- 54773
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk56761- 38735
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152663- 47634
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26631Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa60623- 57618
- 46576