Elikkästä tarkotuksena olis uittaa jostaki päin maailmaa(saksa tai englanti) Wiineri(Fiat F110) niin, että se olis kesällä nevalla ja talvet yleises pärrästämises, sekä keväät ja syksyt kököttäis lietepumpun edes. Eli on niin vaihtelevat työolosuhteet, että mieluusti helpottaisin raakasti tuota syötön säätämistä, koska nevallahan voimaa pitäisi olla vaikka muille jakaa, mutta tieajossa ja pumpun edessä varmasti Wiinerin 110 heposta ajaisi asiansa loistavasti. Eli kysymys kuuluu, miten tehdä tai mistä ostaa tähän F110 mekaaninen tai sähköinen säätö syötölle(esim joku nuppi hytis)? Turbottaa siis olis tarkotus, ja ajoitus tarkistaa penkittämisen yhteydes.
Haaveena olis, että ku tappi on nollilla, lähtis se 110 heppaa ja sitte ku nuppi olis tapis asti, irtoais sellanen noin 180. Eli siis saako näitä ostettua jostain valmiina pakettina, ja jos ei, niin onko jotain hyviä ohjeita tällaselle(oon kyllä kuullu, että jollaki nevamiehellä olis ollu jossain ferkus tällanen systeemi, mutta en itse miestä tunne tai edes tiedä)?
Haaveena olis, että ku tappi on nollilla, lähtis se 110 heppaa ja sitte ku nuppi olis tapis asti, irtoais sellanen noin 180. Eli siis saako näitä ostettua jostain valmiina pakettina, ja jos ei, niin onko jotain hyviä ohjeita tällaselle(oon kyllä kuullu, että jollaki nevamiehellä olis ollu jossain ferkus tällanen systeemi, mutta en itse miestä tunne tai edes tiedä)?
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei voi olla noi vaikeeta kattoo kuukkelista hakusanalla ahtopaineensäädin.
niitähän on ollu vehkeissä mailman sivu voi valkata joko mekaanisen tai sähköisen säätimen
Niin onko siis näin, että ahtopaineen säätimellä saa säädettyä täysin syöttöö?! :O
Ja siis mikäköhän kuukkeli..?
Voi olla mahdotonta saada vakio pumpusta ( bosh VE 6/11 F ) 180 hv tuossa koneessa kun ei ole vakiona turboa eikä näin ollen ahtopaineen säädintä, lisäksi ruiskutus elementit ovat liian pienet - ruskutus aika tulee liianpitkäksi - pitäis vaihtaa koko pumppu kokeilla oikanlainen turbo - suutimet vaihtoon ennakot kohdalleen ja mitä vielä ?
Eikö olisi paras ettiä kone jossa on ko ominaisuudet jo vakiona ? valtra 8400 on ainaki kestävän ja voimakkaan maineen ansainut kovissa neva hommissa.
Jos kuitenkin on pakko koklailla niin tuosta linkkiä alkuun
http://keskustelu.suomi24.fi/node/175438
takia traktori pitäisi viedä nevalle (vetinen kitukasvuinen suo). Sehän uppoaa siihen.
Siis tarkotuksena olis joka tapaukses turbo hommata, jos ei löydy jo ostettavasta(ei oo vielä löytyny hyvää). Ja toi 180 on vaan sellanen tavoteltava haamuraja, ja uskoisin kyllä että sen verran irtoo, ku kaverilla on fordin se mikäs se vanhee malli 100hv onkaa... kuitenki, ja sieltä irtoo 180, ja samalla nevalla on mxm155 case josta lähtee sellanen 230.
menet nevalle fiiatilla poimimaan?
mutta 180 jää tuolla pumpulla saavuttamatta, joku 130 voi olla realistinen, mxm casessa taitaa olla cooleri ja koneen tilavuuskin on paljon suurempi.
Saattaa fiiu tulla hintoihin ennen kuin se saadaan samaan lyöntiin kuin joku jo valmiiksi suurempi.
No mä oon sellasella vaan 40ha nevalla, joten saa tehdä vähä kaikkee.
No turbota rauhassa se vinneri, mutta osta varastoon samalla se loota. Ei nimittäin kestä, koettu ja nähty on.
Mieluummin wanha 110-90 ja siitä se 160 ulos kuin viineri. Koettaa saa jos et usko. 12 000 € peruskunnostett loota italiasta.
Mihnä käytös loota menny? Revitty vankkuria? Meidän nevalla on kohtuu kevyitä koneita, ku puukko- ja kelajyrsin on molemmat, kääntäjä 15m ja imuri 20m3.
Siis piti sanoo että jyrsimet on molemmat 3m... -.-"
Tuollasia vehkeitä se Winneri vetää vakionakin ihan tarpeeks, mutta jos todella sen 180 heppaa tarttet ja oot konetta euroopasta tilaamassa niin mikset heti katsele esim. 180-90 Fiiattia tai edes 140 Winneriä. Johan siitäki mielekkäämpi lähtee virittään jos sitä tarvetta nyt todella on. Jälkikäteen turbotettu 110-90 vei 6 metristä jyrsintä jo todella mukavasti. Tuo 180 heppaa riittää 9 metrisellekin jyrsimelle jo ihan tarpeeks. Fiiatin ainainen hyvä puoli nevahommissa on sen jäähdytys kyky. Casee saa olla huiluuttamassa ja nokkaa putsaamassa koko aika vaikka voimaa olis kuinka.