Tulevat sukupolvet

meidän sukupolveme edustaa vielä sitä perinnettä että lapsella on isä ja äiti, mutta jossakin vaiheessa on niitä sateenkaariperheitä missä lapsella on kaksi isää, tai kaksi äitiä. Tai sitten on kolmiapilaperheitä missä on kaksi isää ja yksi äiti, tai kaksi äitiä ja yksi isä. Sitten on vielä neliapilaperheitä missä on kaksi isää ja kaksi äitiä ja rinkeliperheitä missä on kymmenen isää. Mihin sitä oikein ollaan menossa ja mitähän ne vielä keksii.
Taisi joltakin radiokanavalta tulla ohjelma missä haastateltiin kolmiapilaperheen vanhempia. Kahta miestä ja yhtä naista jotka olivat symbolisesti vihitty metsässä metsänpeikon toimesta.
9151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko lapsi siinä paketissa voittaja vai häviäjä, se nähdään sitten vastaanotolla.
Symbolinen vihkiminen metsäpeikon toimesta voi olla aikuiselle tavanomainen varotoimenpide, koska uskottavuustaso on muutenkin samaa luokkaa tässä tapauksessa. Lapselle se voi olla henkisesti vapauttava tilanne, koska tuota uusioperhejärjestelyä ei kukaan muutenkaan usko todeksi lähipiirissä, joten lapsikin asettaa vanhempiensa hienot järjestelyt sinne pikku kakkosen ja röllipeikon seikkailujen välimaastoon.
Itse annan kaikkien kukkien kukkia ja sen jälkeen siistin paikat nurmikonleikkurilla, ennenkuin ne ehtii siementää...Kjäh!

Äänestä

peikon löysivät, minäkin haluaisin moisen otuksen nähdä?
Maailma muuttuu Eskoseni, ei sille mitään voi :)

Äänestä

ole mitään väliä.
Pääasia että kaikki ne aikuiset rakastaa niitä lapsiaan.
Silloin on muksun turvallinen olla.
Onhan noita paljonkin esimerkkejä primitiivisistä yhteisöistä, joille lasten kasvattaminenoli koko yhteisön asia.
Mikä olis aika optimi homma.

Äänestä
  • Aloittaja

    Minusta siinä painotettiin sitä seksin merkitystä. Entä kun seksuaalinen innostus lakkaa, tai sitten ympäröivä maailma. Ympäristö ei varmaan täydellisesti hyväksy lasta siitä yhteisöstä, vaikkei lapsessa ja kasvatuksessa olisikaan mitään vikaa. Se että mihin se primitiivisyyden raja pistetään. Ennen olivat ihmiset alstomia, kunnes keksittiin vaatettaa heidät. Entä jos vanhemmat ovat niin itsekkäitä että haluaisivat liikkua alasti julkisesti. Siinähän ei sinällään olisi mitään pahaa, mutta se herättää kuitenkin pahennusta. Lapsen pitäisi saada elää samanlainen lapsuus kuin muiden, ettei joudu ympäristön tuomittavaksi tai painostuksen kohteeksi.
    Aina on aikuisen oikeudet, mutta missä on lapsen oikeudet.
    Niinkin vähäisen asian kuin lapsikasteen puuttuminen saatta aiheuttaa mielipahaa ja erilaisuuden tunnetta yhteisössö jossa kaikki muut ovat saaneet lapsikasteen.

    Äänestä

voisi käydä niin, että biseksuaalinainen on ensin vanhemman naisen 'koulutuksessa' lesbouteen, pettyy pahasti ja lähtee maailmaa kiertämään, tapaa siellä nuoren miehen johon rakastuu tulisesti, mutta sitten kohtaa tämän siskon ja rakastuu vielä tulisemmmin. Tytöt muuttavat yhteen ja kihlautuvat. Alkavat kaivata perheeseen lasta. Täys lesbo ei siedä alastonta miesvartaloa ja niinpä bi-isukki päättää alkaa äidiksi ja sanoo käyvänsä ruotsinlaivalla siemenpankissa. Siellä vanhempi viiskymppinen herrasmies lumoutuu ja niin on lemmenleikit käynnissä ja molemmat osapuolet eroavat tyytyväisinä ja toistensa vaitioloon luottaen. Pian odottaa perheen bi-äiti eli käytännössä isä lasta täyslesbolle eli äidille. Lapsen syntymän lähetessä päättävät he astua ulos kaapista ja mennä jouluvierailulle täyslesbon puoliskon kotiin. Melkoinen on järkytys bi-tytölle kun hän huomaa maanneensa anppinsa, appensa (lapsen biologinen isä), vaimokkeensa veljen kanssa ja tietenkin myös vaimokkeen. Sen pituinen se.

Äänestä
  • putosin kyllä "kärryiltä"...heti ensimmäisessä lauseessa...mutta ei se mitään;)))

    Äänestä

  • Sol57 kirjoitti:

    putosin kyllä "kärryiltä"...heti ensimmäisessä lauseessa...mutta ei se mitään;)))

    Palstakirjoittelu vaatiikin älyä. Toivottavsti ei ollut kuoppainen taival, kun putosit kärryiltä...

    Äänestä

  • miksi kirjoitit... kirjoitti:

    Palstakirjoittelu vaatiikin älyä. Toivottavsti ei ollut kuoppainen taival, kun putosit kärryiltä...

    mitä älyä osoittaa sinun henk.koht. mollaaminen? Anteeksi mutta, en jaksa ymmärtää.

    tsau:Friidu

    Äänestä

Ei mitään uutta tuossakaan.

Kaikki historiaa aikoinaan edes koulussa lukeneet muistavat miten jo muinaiset roomalaiset ylimykset adoptoivat arvolleen sopivat jälkeläiset jos ne normaalisti saadut eivät täyttäneet odotuksia.

Ihminen periyttää itseään sekä biologisesti (geeninsä) että sosiaalisesti (arvonsa ja elämäntapansa). Sukupuutto on vältetty vasta silloin kun on onnistunut välittämään kummankin elementin jälkeläiselleen. Nuo sateenkaarisotkut samoin kuin ihan heteronormaalit parisuhteetkin ovat nykyisin aivan liian seksikeskeisiä kestääkseen edes sen lapsen saannin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8858833 kirjoitti:

meidän sukupolveme edustaa vielä sitä perinnettä että lapsella on isä ja äiti, mutta jossakin vaiheessa on niitä sateenkaariperheitä missä lapsella on kaksi isää, tai kaksi äitiä. Tai sitten on kolmiapilaperheitä missä on kaksi isää ja yksi äiti, tai kaksi äitiä ja yksi isä. Sitten on vielä neliapilaperheitä missä on kaksi isää ja kaksi äitiä ja rinkeliperheitä missä on kymmenen isää. Mihin sitä oikein ollaan menossa ja mitähän ne vielä keksii.
Taisi joltakin radiokanavalta tulla ohjelma missä haastateltiin kolmiapilaperheen vanhempia. Kahta miestä ja yhtä naista jotka olivat symbolisesti vihitty metsässä metsänpeikon toimesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu