Kultainennoutaja ulkokoiraksi?

kultsifany

Miksi aina sanotaan, että kultainennoutaja ei sovi ulkokoiraksi? Meillä on 2 vuoden ikäistä kultaistanoutajaa ja ne viettävät yöt ja päivät ulkona ja ovat todella tyytyväisiä. Niillä on sopivan kokoinen aitaus, missä 2koiran koppia. Kultsit ulkoilevat hihnassa lenkillä ja pihalla vapaana. Ne rakastavat ulkona olemista, eivätkä edes halua olla sisällä. Kerran kun veimme koirat sisään, ne vinkuivat ulos takaisin, eivätkä osanneet ollenkaan rauhoittua. Hellimme ja vietämme paljon aikaa kultsiemme kanssa, vaikka ovatkin ulkona. Teemmekö väärin, kun kultaisetnoutajamme viettävät kaiken aikaa ulkona?

17

4362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mounten

      en nää mitään ongelmaa asiassa, jos ovat tyytyväisiä.=)

    • hawsu18495

      enpä usko, että tuo on haitaksikaan. Saavathan raitista ilmaa :) ei koirien tarvi olla "Homehtumassa" sisällä

    • 33

      Pakkasella eivät pärjää ulkona kovin pitkiä aikoja.

      • .................

        ei sisäkoira tietenkään pärjää, mutta jos on ulkokoira, kultsu kasvattaa talveksi paksun karvan. Pärjää mainiosti. Se vain mielletään niin seuralliseksi että ei viihtyisi yksin ulkona. Aloittajan tapauksessa ei mitään ongelmaa..


    • koiraaaaa

      Olen miettinyt kultaisennotujan hankkimista, nimenomaan ulkokoiraksi. Voisiko joku kertoa vähän rodusta. Paljonko lenkkeilyä jne.

      • :---)

        Minäkin olen miettinyt myös ulkokoiraksi :)


    • mun rakas kultsu

      itse en omaa kultsuani voisi laittaa ulkokoiraksi,on niin seurallinen ja kulkee joka paikassa perässä sisällä kuin ulkona myös,kultsu kun niin seurallinen rotu,meillä ei myöskään ulkona halua olla ilman emännän seuraa pitkiä aikoja ,vaikka iso aidattu piha on,

      ennemmin makoilee jalkojen vieres vaikka sisällä,mut kai tottumuskysymys myös,ulkona viihtyvät rodut erikseen kannattas ottaa sellanen jos haluaa ulkokoiran......ei kultsua :)

    • goldengirls

      En tunne ketään joka pitäis kultsua pelkästään ulkokoirana mutta meidän kultsut ovat kyllä hyvin tyytyväisenä kesällä ulkona päivisin. Saavat siis ite valita menevätkö ulos vai sisälle kun ollaan kotosalla ja takaovi auki pihalle.
      Itseasiassa taitaa ne talvisinkin haluta olla siellä mutta omistaja pelkää, että ne paleltuu ja pakottaa kaverit sisälle. :)

    • kultsi92

      Kultainennoutaja ei ole ulkokoira voi pitää esim päivät ulkona yöt sisällä kesäisin talvella vain tunnin parin kerrallaan pakkasesta riippuen. Koska myöhemmin alkavat lonkat kärsiä ja tuloksena lonkkavika, joten en suosittele kultsia ulkokoiraksi.

    • en ainakaan

      suosittele yli kymmen asteen pakkasella pidettävän kokoajan ulkona korkeintaa 1
      h kerralla .

    • hehe=)))))))))))))))

      No jos koira tykkää olla ulkona niin mikäs siinä? Mutta yleensä noutajat haluavat olla ihmisen seurassa, koska ne on niin seurallisia =) Ulkokoiraks kannattaa ottaa vaikkapa berninpaimenkoira.

    • liibaliibaduu

      Meillä oli labradorinnoutaja, joka oli ulkokoira. Sillä oli eristetty koppi ja talvella vielä lumella eristettiin lisää. Päivisin oli sisälläkin meidän kanssamme ja ulkoili meidän kanssamme mielellään, mutta öisin ei viihtynyt sisällä, läähätti vain kuumuuttaan. Joten luulisin että kultsuilla on sama juttu, jos ne pienestä pitäen tottuu nukkumaan ja muutenkin asumaan ulkona, niin karva on sitten sen mukainen. Mutta yhtäkkiä ei sisällä asunutta koiraa voi muuttaa ulkokoiraksi. Meillä on nyt tämäntalvinen kultsupentu, ja kevään se nukkuu sisällä kun on pentukarvakin, mutta tarkoitus on totuttaa pikkuhiljaa ulos häkkiin, sillä ulkona sillä on paljon mukavampaa seurata tapahtumia kun olemme päivisin töissä.

    • Kultsua 236

      En kyllä kultsua ulos laittaisi /: niin seurallinen on ja viekussa nukkuu yöt ja päivät seuraa vessaan asti :) tietenkin koira sopeutuu kaikkeen mutta en kyllä itse kultsua ulos jättäisi yötä päivää ....

    • sisäkoira

      Meillä myös kultsu-uros. Viihtyy hyvin ulkona perheen toimissa mukana, kelillä kuin kelillä. Kesällä saattaa nukkua ulkona kopissa muutaman yön, mutta sisälle otetaan aina, kun vaan haluaa tulla.
      Minäkään en näe kultsua ulkokoirana ja luulen, että montaa semmoista ei löydy, joka vain ulkona tahtoisi olla.. Poikkeuksia varmasti löytyy, mutta ei montaa.

    • kkera

      just niin minusta ne sopivat. olemme hommaamassa kultsia ja perheessä on koira algeerikko ni ei voi pitää sisällä ja viihtyvät ulkona onko se muka väärin jos koiran kanssa viettää aikaa ja asuu ulkona mut on iloinen ja koirat ovat alunperin aina ollut pihalle tarkoitettuja

      • Kultainenperhekoira

        Minusta ei kannata ottaa koiraa yksin pihalle elelemääb.Alkuun kun se on pentu, sen kanssa touhuillaan, mutta sinne se sitten unohtuu.Eipä kukaan siellä itse viihdy, kun kohta tulee ne yli -20 asteen pakkasetkin.Siellä se koira sitten yksinäisyyttään haukkuu, ja palelee.Mikään koirarotu ei nauti yksinäisyydestä.Koirathan on laumaeläimiä, ja haluavat olla laumasa kanssa.Monet väittää että heidän koirat ei viihdy sisällä.Se johtuu siitä, etteivät halua niitä sisällä pitää.Ja kun sitten innokas koira sisälle tuodaan, se ei osaa vieraassa paikassa rauhoittua, ja omistaja sitten kyllästyy aj vie sen pihalle.Ajetellen että se koira halusi ulso, vaikak syy on siinä, ettei sitä ole viitsitty opettaa sisällä olemaan.
        Kultainen noutaja on kovin omistajansa perään, ja varmasti se ikävystyy ja kärsii yksin ulkona olosta.
        Jos perheessä on koiraallergikko, ei tietenkään pidä ottaa koiraa ollenkaan.Allerginenhan saa koiran karvoista oireita, ja niitä kulkeutuu muiden vaatteissa sisälle, joten hetken päästä on ihan sama onko koira sisällä vai ulkona.Sen karvat kulkeutuvat vaatteiden mukana sisälle, ja oireita allergikolle tulee.Sitten on luovuttava koirasta, tai kukaan ei voi sen lähelle mennä, ettei oireita tule.
        On koiralle parempi, että se pääsee elämään johonkin perheeseen, sisälle, ja saa olla perheen arjessa mukana.Tunnen monta perhettä jossa on noutajia, kaikki ihan sisäkoirina.Olisipa surkeaa, jos niitä pidettäisiin 24/7 ulkokoirina.

        Se että koira otetaan pihalle narun jatkeeksi tai tarhaan elämään elämänsä ihmisistä eristettynä.On aina omistajan päätös, ja surullinen sellainen koiran kannalta ajateltuna.

        Joku kerran väitti ,ettei suomenlapinkoira viihdy sisällä, kun on liian kuumaa.Kyllä muuyten viihtyy hyvin, ja viihttyy sukulaisenikin kotona.Samoin muut paksumpiturkkiset.ne viihtyy paremmin ihmisten luona, kunhan ne siihen on pentuina opetettu.Eli opetettu mitä sisällä saa tehdä ja mitä ei.

        Kun koira asuu sisällä, se pääsee monesti lenkille päivässä, ja lisäksis aa olla vapaana ulkona.Ja huonoillakin keleillä lenkitellään, ja muun ajan koira on mukana perheen arkiaskareita seuraamassa sisällä.Sinne ulos ne ulkokoirat unohtuu, haukkuvat suruunsa, ja naapurit niistä sitten ilmoituksen tekee eläinsuojeluun.Niin kävi täällä yhdelle surkealle koiralle, joka vaijerin nokassa nuorena oli.Tajusivat onneksi luopua siitä, ulkona yksinäisyyttään itkevä koirahan siitä järjestelystä eniten kärsi.Ei sen jatkuvasti sisällä oleva omistaja.
        Itse en edes myisi kultsikkaa pelkästään ulkokoiraksi.Ei se ole koiran etu.


    • koiranetutärkein

      Mulla ei olsi sydäntä ottaa pientä pentua, ja sitten hylätä sitä johki narunpäähän tai aitaukseen loppuelämäkseen.Se on vanhanaikainen ja julma tapaa, se ulkokoiranpito.
      Eihän siitä ole omistajalleen mitään hyötyä, eikä seuraakaan.Jos se koira on yksin ulkona, ja muu perhe sisällä.Mitä seuraa sellaisesta ulkokoirasta muka on sisällä asuville ihmisille?
      Jos on allerkiaa koiralle , ei kannata ottaa ollenkaan koiraa.
      Ulkokoiraa ei kannata ottaa milloinkaan.
      Jos mietit itse, kumpaan perheeseen kultaisen pennun myisit.
      Perhekoiraksi elämään perheen kanssa sisälle?
      Vai pihalle yksin ulkokoiraksi?
      Sisäkoira makoilee haluamassaan paikassa kodissa, seuraten perheen tekemisisä, ja leikkien perheen kanssa.Ulkokoira makaa yksin kopissaan, ja katselee pihaa.
      Ymmärrän, että koiraa pidetään muutama tunti päivässä myös tarhassa.Varsinkin nuorelle koiralle se voi olla hyvä vaihtoehto, ettei tuhoja tule perheen poissaollessa.
      Mutta en ymmärrä pelkän ulkokoiran ottamista, enkä koiran 24/7 tarhaamista tai narunjatkoksi laittamista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3749
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2632
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      156
      1314
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1200
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      924
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      910
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      835
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      205
      760
    Aihe