lisää/poista

Jouduin poistamaan SpyBotin (lakkas vaan toimimasta ja odottaa uudelleenasennusta).

Napsin sen pois lisää/poista kohdasta. Näinhän sitä neuvotaan....

Menin tämän jälkeen rekisteri-editoriin ja sieltä löytyi vielä 13 kohtaa missä SpyBotin rippeet oli tallella.

Eli käytännössä oikeastaan mitkään ohjelmat ei helposti lähde lisää/poista kohdasta.
Se sen optimaalisesta toimivuudesta.
5441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No aina kun minä poistan jotain koneelta,niin käyn myös rekisteri-editorilla ja poistan sieltä kans mitä löytyy.
Tälläviisiin kone pysyy aika puhtaana siltä osin.

Äänestä

Ei ne lähde kokonaan lisää poista keinolla. Easycleanerilla olen siivonnut vielä poiston jälkeen säkillisen ohjelmasta jäänyttä tauhkaa.

Äänestä

Monet ohjelmat ja pelit jättävät merkinnän rekisteriin vaikka ohjelma poistettaisiin sen omalla poisto-ohjelmalla tai
lisää/poista -valikon kautta.

Ohjelman poiston jälkeen kannattaa käyttää rekisterinpuhdistusohjelmaa merkintöjen postamiseen.
(On turvallisempi käyttää kuin regedit).

Ohjelma: Jv16PowerTools v.1.3.0.195
(tämä versio on ilmainen ja siinä on
suomen kieli mukana).

Löytyy tuolta (selaa sivua alaspäin):

http://www.oldstory.org/ravintolat/modules.php?name=Downloads&d_op=MostPopular

Kyseisellä ohjelmalla helppo esim. etsiä ja
poistaa kaikki rekisterimerkinnät määrätystä ohjelmasta.

Äänestä

Kun poistat ohjelman koneeltasi Ohjauspaneelin Lisää tai Poista sovelluksella ,niin sen jälkeen sammuta/käynnistä koneesi ja mene Resurssien hallintaan ja poista poistamasi ohjelman kaikki KANSIOT ja siinä koko homma ei kannata enää rekisteristä rippeitä alkaa edes etsimään.

Ei niistä rekisterieditorin avaimista kannata olla huolissan ja niitä avaimia sieltä poistella, ne ei todellakaan vie koneeltasi tilaa tai edes hidasta konettasi.

Se miksi ne kaikki avaimet ei poistukkaan rekisterieditorista johtuu ohjelman huonosta valmistamisesta (ohjelmoinnista)eli on täysin ohjjelman valmistajan huolimattomuutta.

Lähentelee jo sairaalloista vainoharhaisuutta jos poistetut ohjelmat vielä pitää varmistaa Rekisterieditorista ja sieltä niiden rippeetkin poistella.

Terveisin tietotekniikan Di.

Äänestä
  • "Lähentelee jo sairaalloista vainoharhaisuutta jos poistetut ohjelmat vielä pitää varmistaa Rekisterieditorista ja sieltä niiden rippeetkin poistella."

    Jestas sentään, OHJELMAT ON SYYTÄ POISTAA KOKONAISUUDESSAAN.
    Siihen on monia tapoja ja kun ne ei lähde KOKONAISUUDESSAAN lisää/poista systeemillä, niin ne pitää poistaa muulla keinoin.
    Yksi selkeä tapa on käydä niihin käsiksi rekisteri-editorin kautta.
    Sieltä lähtee ohjelmien "loppu hännät".

    Toiminnalla ei ole mitään tekemistä vainoharhaisuuden kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


topi terävä kirjoitti:

Jouduin poistamaan SpyBotin (lakkas vaan toimimasta ja odottaa uudelleenasennusta).

Napsin sen pois lisää/poista kohdasta. Näinhän sitä neuvotaan....

Menin tämän jälkeen rekisteri-editoriin ja sieltä löytyi vielä 13 kohtaa missä SpyBotin rippeet oli tallella.

Eli käytännössä oikeastaan mitkään ohjelmat ei helposti lähde lisää/poista kohdasta.
Se sen optimaalisesta toimivuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu