Eli antakaa nyt suora vastaus, että voiko kaneihin laittaa apteekista saatavia koirien ja kissojen hyttysmyrkkyjä? Kun mein ulkotarhaan ei voi laittaa todellakaan mitään niitä hyttyskangasta ym, koska tarha on niin iso. Kopeissakaan kanit eivät ole juuri koskaan. Ja vielä jos joku joka tietää voisi vastata suoraan siihen kysymykseen, että onko hyttysistä kaneille mitään todellista haittaa, vaikka inhottavia ne ovatkin.
Ja riittääkö hyttysenpuremaan pelkkä bepanthen (vai miten kirjoitetaan..) voide??
Toivon todella tähän vastausta, koska täällä maaseudulla hyttysistä on haittaa kaneille aamusta iltaan.
Ja riittääkö hyttysenpuremaan pelkkä bepanthen (vai miten kirjoitetaan..) voide??
Toivon todella tähän vastausta, koska täällä maaseudulla hyttysistä on haittaa kaneille aamusta iltaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei kanit mitään myrkkyjä tarvitse, eikä puremiakaan tarvitse hoitaa. Ne itse ravistelee hyttyset tiehensä. Mun kanit on monta vuotta ollu kesällä pihalla yli yhdeksään, jollon hyttysiä kyllä riittää. Niille ei ole tullut mitään tauteja tai patteja pistoista :) Ihan huoletta voit pitää kanejas ulkona. Kuitenkin jos keksit jonkin tavan vähentää hyttysiä niin kaneillakin olisi mukavempi olla ulkona.
Varmaan ainut haitta hyttysissä on, että ne saattaa levittää jänisruttoa. Hyttynen siis ensin imee verta jäniksestä ja sitten kanista. Tosin tää yhtälö on tosi harvinainen.
Jos kanit ei viihdy mökissä, niin viritä hyttysverhosta pieni maja esim. jonnekin pensaan alle, jossa tykkäävät oleilla. Verhoon täytyy vain saada hyvät matalat kulkuaukot kahteen suuntaan ja varmistaa, ettei kani pysty sotkeentumaan siihen. Näin annat pupusille ainakin vähän helpotusta itikkapaljouteen.
^ Toi vois kyl olla ihan hyödyllinen...täytyis vaa tehdä aika iso, kun kanit on ranskanluppia ja pelkään kyl, että ne silppuis sen, kun kanien mielestähän kaikkea on pakko maistaa mitä vaan eteen tulee :)
Itselläni on kani ulkona ja olen miettinyt samaa... Ärsyttää kun ei ole kaneille hyttysmyrkkyä. Ja hyttysverhoa ei voi laittaa koko tarhan ympärille. Kanini hätistelee koko ajan hyttysiä ympäriltään. En ole vieläkään keksinyt tai kuullut mitään vinkkiä/neuvoa karkottaa hyttysiä kanini luota. Vastatkaa jos voitte :D kiitos =)