Kuinkahan noille sitten käy?

Siis noille asunnoille jotka jo nyt ovat roikkuneet ikuisuuden tuolla etuovessa, noile joiden hintaa ei älytä tiputtaa vaikkei ketään kiinnostaisi, tai jos tiputetaan niin on se tyyliin pari kolme tonnia eikä edelleenkään kiinmosta ketään.
Siis sitten kun alkaa hieman olla järkeä tässä hommassa, korkovähennys poistuu ja ilmat hinnoista pikkuhiljaa alkavat katoamaan, eivät kai ne jää tyhjilleen? voi voi myyjäraukkaa joka aikoi tehdä tilin mutta se kuihtuukin sitten tyhjillään olevan asunnon kuluihin ja sen uuden velkojakin pitäisi alkaa pikkuhiljaa hoitamaan, voi voi
14221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Voi voi rakas lapsi, talo on edelleen tehty asuttavaksi, ei tilintekoon.

Hymyilen täällä itkuraivareillesi, katkeruutesi on käsinkosketeltava jopa täältä asti.

Äänestä
  • ..sain sinut hyvälle tuulelle vaikka suottapa noista raivota on, säälittää vaan vähän tuo myyjäpuoli, minusta ainakin olisi hankalaa noin kaupata, edellisen asunnon myyntiin kun taisi mennä pari viikkoa niin en tiedä ahdistaako se ettei mene kaupaksi mutta luulisn noin äkkiseltään ainakin vähän jurppivan. Noinhan se muuten minustakin on että asuttavaksi eikä tilintekoon, miksi siis järjettömiä pyyntejä ilman toivoakaan kaupaksi menosta? No hupinsa kullakin varmaan.

    Äänestä

joku oli sitämieltä että asunnoistahan on pulaa,että kunlaittaa etuoveen myynti viikossa on taattu,vaikka muutamissa kuvissa 100 km,pks-on vielä lumet talon katolla ja siltikin kuvien mukaan aivan hyviäkin taloja.

Äänestä
  • ..joukossa, ainoa missä vikaa on se posketon hintapyynti jonka perusteella ei viitsi lähteä edes katsomaan.

    Ne harvat joita itsekin olen käynyt paikan päällä vilkaisemassa ovatkin yleensä sitten aika nopsaan menneetkin kaupaksi näköjään eli on niitäkin tietysti joilla on realismi hallussa ja kykenevät kaupantekoon, nuo jäärät jotka vuosikaupalla koettavat sillä järjettömällä hinnalla kaupata vaan ihmetyttää että mitä helkkarin järkeä siinä touhussa on?

    Mitä itse seuraillut niin näyttäisi olevan sellainen ehkä 20% myyntiin tulevista sellaisia jotka menevät kohtuullisen nopeasti kaupaksi, 30% ikimyyntikohteita ja loput sitten enemmän tai vähemmän roikkuvia. Luulisi ettei välittäjänkään näkökulmasta kovin järkevää olisi pitää noita ylihintaisia ikimyyntikohteita listoilla vai onkohan se sitten niin että pitää olla verrokkeja niile hyvin kaupaksi meneville, mene ja tiedä.

    Äänestä

  • Niin, kuviahan ei voi ottaa kuin myynti-ilmoitusta tehdessä ;D

    Monilla on kuvia kuules jopa vuosien takaa ja kukapa ei haluaisi myynti-ilmoon mielestään parasta kuvaa talostaan...

    Äänestä

ostamassa nyt asuntoa ja yrität luoda painetta myyjille?

Ei onnistunut mullakaan aikoinaan.

Äänestä
  • ..että pidän silmät avoinna jos vaikka sopiva sattuisi silmään.

    Ei se varmaan tuo paineen luominen taida edelleenkään onnistua, pahimmat jäärät kun taitavat vielä elää markka-aikaa ja verrata tyyliin 1mk = 1 euro ja muutenkin kuvittelevat jostain syystä vielä paikan teknisesti parantuneen asumisensa myötä.

    Äänestä

Kämppä vaan jää myymättä tai sen myyntiin menee pitkä aika tai hinta laskee joskus tai myyjä luopuu vaihtoaikeesta.

Usein nämä ylipyynnillä olevat kohteet on sellaisia joita ei oikeastaan haluttaisi myydä lainkaan, eli hinnan pitää olla hyvä jotta myyntikynnys ylittyy. Ne voi olla perikunnan tai niissä voi olla vuokralainen asumassa, eikä myynnillä ole niin väliä, ellei hinta ole todella hyvä.

Äänestä

Joka nyt kuplalla ostaa. Joutuu myymään halvemalla, kuin ostaa.
Talouden lait. Muistele 90-luvun alkua.

Äänestä
  • Miksi pelkäätte jos asuntojen hinnat tippuu se on kuitenkin kaikkien etu paitsi pienenpään vaihdettaessa
    -väliraha pienenee isompaan vaihdettaessa
    -ensiasuntoon helponpi päästä kiinni
    -ei tarvitse lainaa niin paljon

    ei se varallisuus vaan vakavaraisuus

    Äänestä

  • paavo pesusieni kirjoitti:

    Miksi pelkäätte jos asuntojen hinnat tippuu se on kuitenkin kaikkien etu paitsi pienenpään vaihdettaessa
    -väliraha pienenee isompaan vaihdettaessa
    -ensiasuntoon helponpi päästä kiinni
    -ei tarvitse lainaa niin paljon

    ei se varallisuus vaan vakavaraisuus

    sailas on nero kannatan ei veronkorotuksille mielummin vähennykset pois

    Äänestä

Näin se vain on aina mennyt ja tulee aina menemäänkin. Teitä haaveilijoita ja räkyttäjiä kyllä riittää ja teistä se suurin äänikin lähtee, toteuttajat ja omissa asunnoissaan tyytyväisinä elävät ovat sitten asia erikseen.

Karavaani kulkee ja rakkikoirat räkyttää...

Äänestä
  • ..myynnissä? Kokeiles pelle kerrankin pudottaa hintaa oikein kunnolla niin kyllä ne kaupat siitä syntyvät. Samaa mieltä että tuulihattumuulit ovat oma rotunsa, sellainen helposti höynäytettävä.

    Äänestä

  • hahhahhahhaa kirjoitti:

    ..myynnissä? Kokeiles pelle kerrankin pudottaa hintaa oikein kunnolla niin kyllä ne kaupat siitä syntyvät. Samaa mieltä että tuulihattumuulit ovat oma rotunsa, sellainen helposti höynäytettävä.

    Ei ole myynnissä oma eikä sijoitusasunto. Oma on koti jota ei myydä ja sijoitusasuntovelkaa joku lurkki haluaa maksella pois ja oventakana rynkyttää jono muitakin halukkaita joten ei ole sekään myynnissä. Sorry...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hahhahhahhaa kirjoitti:

Siis noille asunnoille jotka jo nyt ovat roikkuneet ikuisuuden tuolla etuovessa, noile joiden hintaa ei älytä tiputtaa vaikkei ketään kiinnostaisi, tai jos tiputetaan niin on se tyyliin pari kolme tonnia eikä edelleenkään kiinmosta ketään.
Siis sitten kun alkaa hieman olla järkeä tässä hommassa, korkovähennys poistuu ja ilmat hinnoista pikkuhiljaa alkavat katoamaan, eivät kai ne jää tyhjilleen? voi voi myyjäraukkaa joka aikoi tehdä tilin mutta se kuihtuukin sitten tyhjillään olevan asunnon kuluihin ja sen uuden velkojakin pitäisi alkaa pikkuhiljaa hoitamaan, voi voi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu