Mitenkä paljon heittoo noissa AMK:den koulutusohjelmien pisterajoissa on vuosittain. Viime keväänä alinpistemäärä millä oli ylioppilas tutkinto pohjalla päässyt lukemaan Metropoliaan Kone- ja tuotantotekniikkaa oli 41.00 hakupistettä. Onko noissa vuosittain minkälaisia nousuja ja laskuja? Tuskin nyt millään 10 pisteellä :S? Itse hain tuonne Metropoliaan lukemaan sitä Kone- ja tuotantotekniikkaa, ja hakupisteitä oli koulumenestyksestä 1. hakutoive ja pääsykokeesta ainakin 19 pistettä (katsonut täällä noita vastauksia ja samoja tuloksia on ollu, ja tuntu muutenkin helpoilta), ja ei oo laskettu luetun ymmärtämistä, koska en muista oikeita vastauksiani. Niin eli yhteensä minulla olisi nyt tuonne koulutusohjelmaan 28 19=47 hakupistettä, että onko mahdollisuuksia päästä tänä vuonna mitä veikkaatte?
Mitenkä paljon heittoja?
toivottavasti :)!
3276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hakupisteitä oli koulumenestyksestä ym. se 28 ja valintakokeesta nyt ainakin se 19 eli yhteensä se 47 ainakin.
No kyllähän ne pisteet voi muuttua huomattavastikin, kun kuitenkin monta eri tekijää vaikuttamassa. Jos esim. aloituspaikkojen määrä vähenee, mutta hakijat lisääntyy, niin on aika todennäköistä, että sellaisessa tilanteessa myös pisteraja menee reilusti ylöspäin.
Luulen kuitenkin, että jos sisäänotettavien määrä ja kokeen vaikeusaste pysyvät suht samana, niin tuskin vuotuiset heitot on yli viittä pojoa.
Alotuspaikkoja on edelleen 90 kuten edellisenäkin keväänä, mutta hakijamääristä en tiiä. Löytyisköhän jostain?