Toivon isoja kirjaimia vaikka numeroiden kustannuksella.

Miksi peruskännyköissä ei löydy mallia, jossa olisi kirjaimet ISOMMAT kuin numerot. Olen yli 60:nen ja joudun paljon tekstailemaan. Numeroitahan käytetään muutenkin vähemmän, koska etupäässä käytetään yleensä puhelinluetteloa, jossa ne ovat jo valmiina. Tekstiviesti on ainutkertainen ja sen joutuu aina kirjoittamaan uudelleen. Ärsyttää huononevan näön kanssa kirjoitella surkean pienillä kirjaimilla. En tarvitse jättikirjaimia, riittäisi kun olisivat noiden numeroiden kokoisia. Vaihtakaa ihmeessä numeroiden kanssa tuo koko!!

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • //--//
    • Saxxa

      Osassa puhelinmalleista pystyy vaihtamaan sitä itse tekstiviestien kirjasinkokoa isommaksi, olisiko siitä jotain apua viestien kirjoittamiseen?

      • Viestikentässä kännykässäni on mahdollisuus nähdä kirjoitettu teksti isona, mutta kirjoittaminen on hankalaa, koska kirjaimet täytyy suunnilleen muistaa ulkoa tai mennä aurinkoon ulos että näkee mitä mitä kirjainta painaa. Puhelinluettelo on helpompi, koska numerot on siellä automaattisesti. Siis toivoisin kännyä missä näppäimet olisivat tarpeeksi tukevat ja KIRJAINMERKIT isommat!


      • Saxxa
        sinikki12 kirjoitti:

        Viestikentässä kännykässäni on mahdollisuus nähdä kirjoitettu teksti isona, mutta kirjoittaminen on hankalaa, koska kirjaimet täytyy suunnilleen muistaa ulkoa tai mennä aurinkoon ulos että näkee mitä mitä kirjainta painaa. Puhelinluettelo on helpompi, koska numerot on siellä automaattisesti. Siis toivoisin kännyä missä näppäimet olisivat tarpeeksi tukevat ja KIRJAINMERKIT isommat!

        Jos näppäinmatto on vaihdettavissa, olisiko mahdollista hankkia tarvike-/varaosanäppäinmaton ja kokeilla saisiko siitä itse virittelemällä/tuunaamalla mieleisemmän ja sopivamman vaihdettavaksi sitten alkuperäisen tilalle?


    • Nokia N86 8MP

      Mikäli näkö huononee, yritä muistia vielä parantaa :) Kyllä sitä oppii muistamaan kun kirjoittelee tarpeeksi missä nappulassa on mikäkin kirjain... En minäkään katso näppäimistöön enään juurikaan, kun kirjoitan tähänkin tekstiä. Varsinkin numeronäppäimistö on helppo muistaa, kun on vain kahdeksan eri nappulaa, missä kirjaimia esiintyy. Ja vielä kun käyttää sanakirjatekstinsyöttömuotoa, niin minulla ainakin kirjoittaminen sujuu kuin qwertyllä kirjoittaisi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      56
      4951
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4348
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4023
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3962
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      52
      3736
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3552
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      113
      3211
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2961
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2756
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2574
    Aihe