Oikeestaan tää oli jo tiedossa:
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010060811822960_pr.shtml
Tutkimuksen mukaan lesboäitien lapset pärjäävät heterovanhempien lapsia paremmin sosiaalisesti ja akateemisesti. Heillä ilmeni myös vähemmän aggressiviista ja rajojarikkovaa käyttäytymistä.
Kuiteskin useesti tällaista epäperinteistä perhettä arvostellaan siitä, ettei se muka luo lapselle turvallista, tasapainoista ja vakaata kasvuympäristöä.
Uutta?
4
590
Vastaukset
Tää asia oli jo näemmä esillä täällä, vieläpä tänään... ;(
- Homo sapiens
jotain samansuuntaita. Kai lapsi oppii pärjäämään, vaikka joku asiaa ihmettelisikin.
- Ardea_C
Lapsen kehitykselle tärkeintä on tasapainoinen suhde aikuiseen ja aikuisen turvallinen läsnäolo, oli hän sitten mies tai nainen, hetero tai lesbo. Lapsi on murrosikään asti sukupuoleton, tapakulttuurimme määrittelee hänet tytöksi tai pojaksi ja vaikuttaa yhteiskunnan, aikuisten ja muiden lasten suhtautumiseen häneen. Kulttuurimme määrittelee lapselle sukupuolen jo ennen kuin sillä on edes merkitystä hänelle itselleen.
Se onko perheessä kaksi aikuista samasta tai eri sukupuolesta ei siis vaikuta. Eihän sillekään panna painoa onko päiväkodin hoitaja tai koulun opettaja mies tai nainen, riittää kun kyseessä on ammattitaitoinen, tasapainoinen aikuinen.
Sen sijaan perheen aikuisen/aikuisten ihmissuhteessa tapahtuvat muutokset, perheen rikkonaisuus, usein vaihtuvat isät tai äidit vaikuttavat siihen miten lapsi suhtautuu ja sitoutuu perhehierarkiaan, yhteiskunnan mukaiseen elämäntapaan ja miten tasapainoiseksi hän yksilönä kehittyy. Jos äidillä on monta naisystävää ei lapsi tiedä kuka on se oikea aikuinen – aivan niin kuin ei äitikään ...
Tasapainoisessa lesbosuhteessa syntyneet ja elävät lapset saavat todennäköisesti enemmän huomiota ja huolenpitoa osakseen, onhan heillä kaksi rakastavaa äitiä, kun monilla ei ole yhtään. Tätä ei edes tarvitsisi tutkia jos tietää ja ymmärtää mitä aito äidinrakkaus tarkoittaa.- lepakkoäityliini
Totta tämäkin, mutta eiköhän lesboäiditkin eroa naisystävistään. Mutta muuten kyllä täysin totta äskeinen kirjoituksesi. Olen samaa mieltä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211250
- 113951
- 42690
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus274683- 15620
- 59597
- 59495
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38495- 36491
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on190476
