kuvittelenko vain vai onko belgit todellakin yleistynyt näin paljon 10:ssä vuodessa? Sillon kun ostin ensimmäisen tervuni 9 vuotta sitten, ei belgit ollut mikään yleisesti tunnettu rotu ja nykyään tuntuu että jokaisella on jotakin kokemuksia belkkareista. Toivon todella ettei räjähdysmäinen lisääntyminen tuota samaa lopputulosta kuin mm. Saksanpaimenkoirilla iho-ongelmat, lonkka ym jutut. Hauskaa ja aktiivista koirailukesää kaikille rotuun katsomatta.
yleistynyt?
3
406
Vastaukset
- Wanha Rouwa
Tervurouvani oli syntynyt -88. Se on nyt ollut vuoden paremmilla kohellusmailla. Kun se oli nuori, tuntui välillä että pitää ripustaa rotupaperit kaulaan roikkumaan kun vastaantulijat kyseli "anna mä arvaan, siinä on karjalankarhukoiraa ja sakemannia ja jotain mistä tuo punainen väri tulee..." jne. Tuskin kukaan tunnisti sitä rotukoiraksi, tervuja oli niin vähän. Groenendaleja oli enemmän.
Viimeisinä vuosina se tunnistettiin ihan yleisesti, että onpa kiltti belgi. No kai se oli, kun oli jo vanha. Se oli koko ikänsä terve, muutama ihotulehdus intohimoisesta uimisesta johtuen, kun ensin pusikosta tuli joku naarmu ja sitten joku pöpö iski vedestä. Mutta todellakin vain muutama koko sen ikänä.
Paitsi ne koheltamisesta johtuvat tassuhaavat ja vastaavat....
Toivon totisesti minäkin, ettei belgejä siitetä liikaa, varsinkaan linjasiitoksella. Enkä toivoisi käyttö- ja näyttelylinjaa erikseen, onhan se rotumääritelmässä kerrottu millainen belgin tulee olla ja siis niine avuineen pärjättävä.
Onko joku muu huomannut, että "haaleamman" värisiä tervuja alkaa olla yhä enemmän? Missä minun kauriinpunaisen kaunottareni kaltaiset tervut luuraa? Ja pienempiä ja sirompia ovat, minun mielestäni.......- PK-Collikoira
Toivon myös että belgiä harkitseville kerrottaisiin millainen koira on kyseessä. Liian usein näkee ongelmabelgejä (ylisäykkyjä ja siten arvaamattomia) kun ei oikein tunneta rotua eikä tiedetä miten sitä pitää kouluttaa.
Tarkoitan että tietenkin yksineläjänainen voi ottaa belgin maalle asumaan mutta ei sitten tarvitse ihmetellä jos se pelkää miehiä ja kaikkia muitakin vieraita ja toisia koiria ja vaikka mitä.
Belgi on hieno koira, ei siinä mitään, mutta varsinkin pentuvaiheen totutus eri asioihin kannattaa toteuttaa huolella.
- mapsu
Kyllä on yleistynyt, ainakin tuntuu että näyttöpuolella tervut ja käyttökoirissa on yhä enemmän maleja. Vaikka kyllä tuota meidän grotskujätkää saksanpaimenkoirasta collieeseen verrataan. Että en tuosta räjähdysmaisesta kasvusta ihan puhuisi, jos esimerkiksi vertaan valkoiseen paimenkoiraan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647