kuvittelenko vain vai onko belgit todellakin yleistynyt näin paljon 10:ssä vuodessa? Sillon kun ostin ensimmäisen tervuni 9 vuotta sitten, ei belgit ollut mikään yleisesti tunnettu rotu ja nykyään tuntuu että jokaisella on jotakin kokemuksia belkkareista. Toivon todella ettei räjähdysmäinen lisääntyminen tuota samaa lopputulosta kuin mm. Saksanpaimenkoirilla iho-ongelmat, lonkka ym jutut. Hauskaa ja aktiivista koirailukesää kaikille rotuun katsomatta.
yleistynyt?
3
381
Vastaukset
- Wanha Rouwa
Tervurouvani oli syntynyt -88. Se on nyt ollut vuoden paremmilla kohellusmailla. Kun se oli nuori, tuntui välillä että pitää ripustaa rotupaperit kaulaan roikkumaan kun vastaantulijat kyseli "anna mä arvaan, siinä on karjalankarhukoiraa ja sakemannia ja jotain mistä tuo punainen väri tulee..." jne. Tuskin kukaan tunnisti sitä rotukoiraksi, tervuja oli niin vähän. Groenendaleja oli enemmän.
Viimeisinä vuosina se tunnistettiin ihan yleisesti, että onpa kiltti belgi. No kai se oli, kun oli jo vanha. Se oli koko ikänsä terve, muutama ihotulehdus intohimoisesta uimisesta johtuen, kun ensin pusikosta tuli joku naarmu ja sitten joku pöpö iski vedestä. Mutta todellakin vain muutama koko sen ikänä.
Paitsi ne koheltamisesta johtuvat tassuhaavat ja vastaavat....
Toivon totisesti minäkin, ettei belgejä siitetä liikaa, varsinkaan linjasiitoksella. Enkä toivoisi käyttö- ja näyttelylinjaa erikseen, onhan se rotumääritelmässä kerrottu millainen belgin tulee olla ja siis niine avuineen pärjättävä.
Onko joku muu huomannut, että "haaleamman" värisiä tervuja alkaa olla yhä enemmän? Missä minun kauriinpunaisen kaunottareni kaltaiset tervut luuraa? Ja pienempiä ja sirompia ovat, minun mielestäni.......- PK-Collikoira
Toivon myös että belgiä harkitseville kerrottaisiin millainen koira on kyseessä. Liian usein näkee ongelmabelgejä (ylisäykkyjä ja siten arvaamattomia) kun ei oikein tunneta rotua eikä tiedetä miten sitä pitää kouluttaa.
Tarkoitan että tietenkin yksineläjänainen voi ottaa belgin maalle asumaan mutta ei sitten tarvitse ihmetellä jos se pelkää miehiä ja kaikkia muitakin vieraita ja toisia koiria ja vaikka mitä.
Belgi on hieno koira, ei siinä mitään, mutta varsinkin pentuvaiheen totutus eri asioihin kannattaa toteuttaa huolella.
- mapsu
Kyllä on yleistynyt, ainakin tuntuu että näyttöpuolella tervut ja käyttökoirissa on yhä enemmän maleja. Vaikka kyllä tuota meidän grotskujätkää saksanpaimenkoirasta collieeseen verrataan. Että en tuosta räjähdysmaisesta kasvusta ihan puhuisi, jos esimerkiksi vertaan valkoiseen paimenkoiraan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31057Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15971Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744