Kuplan riekaleet

Pankit ovat päättäneet ryhtyä koko Suomen vuokraisänniksi.

Samat vanhat, jo kertaalleen yksityisomistuksessa olleet asunnot muuttuvat hintojen noustessa ja lainamäärien kasvaessa pankkien lypsylehmiksi.

Eroaa perinteisestä vuokraustoiminnasta siinä että pankin vuokralainen kantaa kaiken riskin.

Harmi vain että tämä rahantekokone toimii vain niin kauan kuin Suomensopuli jaksaa uskoa asuntojen hintojen nousuun (ainoa todellinen motivaatio ostaa asunto). No, ei hätää, veronmaksajat siivoavat sitten puhjenneen kuplan riekaleet.
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuplaa ovat kasvattamassa myös kaikki osille pyrkivät mm...gryndedit etunenässä tekemässä tiliään isommaksi kun ei sillä ole mitään rajaa kun pyytää ja ahnehan pyytää, pieni esim. elävästä elämästä; uuteen asuntoon kuului vakiona perushalppis kodinkoneet mutta tuttavani halusi ennen muuttoa vaihtaa ne rosteripintaisiin joten rakennusfirmalle se kävi mainiosti ja virolaispuolalaiset rakennus/sekatyömiehet toimittivat ne ja asensivat paikoilleen parissa tunnissa 8€ tuntipalkalla josta rakennusyhtiö veloitti asukkaalta 75€ tunti kertaa 8 = 600€
Toinen mainitsemisen arvoinen ryhmä jotka tekevät työtä jolla on tarkoitus siis itse varastua, toisen omaisuuden myynnillä ovat asuntovälittäjät tästäkin hyvä esimerkki tässä :kuolinpesän omaisuutta pistettiin myyntiin ja siihen kuului mökki maaseudulla ,käyttämätön mutta kunnossa, perikunta jaksoi jonkin aikaa yrittää lehdessä myydä hintaa 80000€ mutta sitten myynti annettiin välittäjlle joka pisti hinnaksi 150000€ ja mökki meni.
Että monesti on mielessä että jos jotain syytetään lamasta, hintakuplasta,keinottelusta olisivat vastuussa niin pankitkin kuin edellä mainitut vaikkakin hallitushan kuitenkin tukee näppärää yritteliäisyyttä joten veronmaksukyky tulevaisuudessa huolestuttaa kovin siis jos kaikki alkavaisivat yrittäjäksi mistä muodostuisi tuloveroa?
Pankeille itsetutkiskeluun ,ylisuurten lainojen myöntö nuorillepareille saattaa olla vastuutonta vai mitä mieltä tästä esimerkistä, asuntoon peltisepän(35000€/v) ja huonekalustemyyjän(23000€/v) maksukyvyillä yli150000€ ja päälle 400000km ajettuun 530d bemariin 250000€ ja muuhun kalusteisiin ja yms

Äänestä

kertoo totuuden tällä kertaa??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ww kirjoitti:

Pankit ovat päättäneet ryhtyä koko Suomen vuokraisänniksi.

Samat vanhat, jo kertaalleen yksityisomistuksessa olleet asunnot muuttuvat hintojen noustessa ja lainamäärien kasvaessa pankkien lypsylehmiksi.

Eroaa perinteisestä vuokraustoiminnasta siinä että pankin vuokralainen kantaa kaiken riskin.

Harmi vain että tämä rahantekokone toimii vain niin kauan kuin Suomensopuli jaksaa uskoa asuntojen hintojen nousuun (ainoa todellinen motivaatio ostaa asunto). No, ei hätää, veronmaksajat siivoavat sitten puhjenneen kuplan riekaleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu