Undut ja peilit

Peilit?

Olen lukenut kirjoista että unduille ei kannata antaa leluksi peiliä. Joissan kirjoissa taas sanotaan että peili on hyvä lelu. Kumpaa uskoa? Ja talossani on isoja peilejä. Pitäisikö peilejä peittää kun linnut lentävät vapaana. Etteivät törmäisi. Vai tottuvatko undut peileihin? Kiitos etukäteen:)

3

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos unduja on useampi niin ei siitä peililelusta isompaa haittaa ole, jos nyt ei niitä järkevimpiä leluja olekaan. Yksinäiselle linnulle peilikuvaan voi syntyä aika paha riippuvuus jolloin peililelun käyttö on haitaksi. (Itselleni tuli muutama vuosi sitten peiliin addiktoitunut senegalinkaija ja kesti jonkun tovin ennen kuin se lakkasi pakonomaisesti etsimästä omaa heijastustaan kaikista mahdollisista ja mahdottomista paikoista ja alkoi osoittaa kiinnostusta eläviä lajitovereitaankin kohtaan...)

      Uusien lintujen kanssa voi olla ensi alkuun hyvä peitellä isoja peilejä ja ikkunoita, jotta lintu lennättäessä tajuaa että siitä kohdasta ei läpi pääsekään. Sitten kun linnut alkavat kotiutua ja oppia lentotilan rajat, voi hiljalleen paljastaa näistä osan kerrallaan kunnes ollaan taas "normaalitilassa". Ihan konkreettisen peittämisen sijasta voi näihin totutuksen ajaksi myös. esim teipata ristikon maalarinteipillä tai sumutella kevyesti maidolla tms vähän samentavalla (mutta helposti poispestävällä...) aineella.

      • --

        Kiitti paljon tiedosta. :)


      • Ex-unduomistaja
        -- kirjoitti:

        Kiitti paljon tiedosta. :)

        Mullakin on ollut kaks undulaattia, toinen rakastui peiliin niin että piti hieroa sitä... Toinen taas ei malttanut lähteä pois peilin luota koska oma kuva oli niin tärkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      201
      4355
    2. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3476
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      244
      3418
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2355
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1993
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1619
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1310
    8. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1258
    9. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1218
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1141
    Aihe