Hotelli Budapestissä (katu :Szilagyi Ersebet Fasor) majoittuneena huomasin kerran, että sen edestä lähtee juna Budan vuorille päin. Kulkee välillä VÁROSMAJOR - SZÉCHENYI-HEGY (matka-aika 18 min). Kannattaako kokeilla eli onko jollakin asemalla hyvät näköalat esim. kaupunkiin päin tai jotain nähtävää tai jopa luontopolkua tai muuta kivaa?? Junaan käy varmaan normaali BKV:n lippu?
Juna Budan vuorille
1
908
Vastaukset
- Tativihree
Teimme maaliskuussa puolen päivä retken kukkuloille. Helppo patikointitaival, eväät vain mukaan.
Fogaskerekű utcalta lähti ratasraitiovaunu nr. 60 kohti kukkuloita. Ihan kivat näkymät alas ja tosi kivoja taloja ja villoja matkan varrella. Julkisen liikenteen liput käy. Polkupyörät tarvitsevat oman lipun (näytti useampikin maastopyörä matkaavan kukkuloille). Pääsimme ala-asemalle Moskva teriltä raitiovaunulla 61 tai 56.
Pysäkillä Svábhegy poistuimme fogaskerekű-raitovaunusta ja hyppäsivät aseman vieressä olevalta bussipysäkiltä bussiin nro 90A eteenpäin kohti Normafaa.
Normafassa patikointipolun alussa oli ulkoilukartta, mutta polku, joka seurasi tietä, oli selkeästi näkyvissä ja ihmisiä pienine lapsineen sunnuntaikävelyllä. Lähdimme patikoimaan edessä siintävää Elisabeth-tornia kohti. Ohitimme Libegő -köysiradan yläaseman tajuamatta sitä, vaikka sen yläpisteessä pidimme juomatauon. Köysirata ei ollut silloin vielä auki. Näytti keskeneräiseltä kaupparakennukselta, jossa oli työmiehiä sisällä. Ihmettelimme vain, mikähän paikka tuokin on.
Olimme siinä vaiheessa jo hyvin lähellä näköalatornia 'Erzsébet kilátó', jossa evästelimme. Ainakaan maaliskuussa tornin juurella ei ollut mitään kahvilaa auki, mutta eipä keväällä ollut mitään sisäänpääsymaksuakaan torniin. Torni muistuttaa ehkä Aulangon näköalatornia, mutta hyvät näkymät ympäristöön. Tornin sisällä oli myös valokuvia ja kertomuksia tornin historiasta.
Tornilta lähdettyämme päätimme seurata tien toisella puolella olevaa lasten junarata -opasviittaa, jonka opastamana kuljimme alas puna-valkoista viivareittiä myöten Lasten juna-asemalle. Sattui juna tulemaan juuri asemalle, joten hyppäsimme siihen ja maksoimme (muistaakseni) HUF 500 matkasta.
Junaradan loppupäässä näytti olevan joku pienimuotoinen Tarzan(?)-elämyspuisto.
Széchenyi-hegy, Gyermekvasút oli Lasten junaradan päätepysäkki, josta kävelimme muutaman sadan metrin matkan ratasraitiovaunun kyytin palataksemme alas kaupunkiin. Mukava patikointimatka.
Aiemmissa viestiketjuissa kehotetaan kulkemaan ratasraitiovaunulla päätepysäkille Széchenyi-hegyyn ja sitten lasten junalla Elisabeth-tornille, jonka jälkeen köysiradalla alas kaupunkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4425897Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.104686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1873626Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-202135751053120- 762532
- 452484
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!582459- 922157
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei131880MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171743