Niin olen nyt hakenut tuon kotihoidon tuen ja ajattelin kun vanhempainraha kausi päättyy ensikuun puolessa välissä ilmoittautua työkkäriin, jolloin hakisin myös ansiopäivärahaa liitosta. Siis olenko ymmärtänyt oikein että kun hakee liitonrahaa, niin täytyy laittaa tuo kotihoidontuki päätös liitteeksi? Ja jos vaikka saa karenssin niin saako karenssiajalla tuon kotihoidontuen?
kotihoidon tuki ja ansiopäiväraha
1
584
Vastaukset
- niikklik
Siinä ansiopäivärahahakemuslomakkeessa lukee, että päätös kotihoidon tuesta pitää liittää hakemuksen mukaan. Kotihoidon tukea maksetaan karenssin ajalta ja senkin jälkeen. Tosin kotihoidon tuki vähentää ansiopäivärahaa.
Kotihoidontuki on perhekohtainen etuus: Jos työssä käyvä puoliso saa kotihoidontukea, tuki vähennetään työttömän puolison työttömyysetuudesta. Mikäli molemmat puolisot ovat työttömiä, tuki vähennetään siltä puolisolta, jolle kotihoidontuki maksetaan. Puolison saamaa kotihoidontukea ei vähennetä työttömän henkilön työttömyysetuudesta, jos työttömän henkilön puoliso itse hoitaa lasta ja on sen vuoksi poissa työmarkkinoilta. Kuntakohtaisia lisiä ei vähennetä. www.tyj.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352126
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321162- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39854Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 26674
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi19537