Onko selvää tietoa siitä, pitääkö Helon 25 cm x 25 cm lämpöeristetty ja ilmakanavoitu valmishormi ( pituus 2 m ) viedä saunan välikaton ja ulkokaton läpi siten, että edes tuon varsin kylmänä pysyvä hormin ulkopinta ei saa olla 100 mm etäisyydellä minkään kokoisesta puusta. Tuntui vähän siltä, että siihen ei löydy vastausta Helon sivuilta, eikä siihen osannut vastata edes Helon edustaja puhelimessa. Voi olla, että määräykset ovat lähiaikoina muuttuneet, ja siksi ei tunnu saavan selvää vastausta yksinkertaiseen kysymykseen. Jos edes kattolauta ei saa koskea valmishormiin, niin sitten pitää varmaan hankkia joku riittävän vahva läpivientikaulus.
Se on tietääkseni kuitenkin selvää, että saunan välikaton 2"6" -koolausten pitää olla vähintään 100 mm päässä tuon hormin ulkopinnasta.
Se on tietääkseni kuitenkin selvää, että saunan välikaton 2"6" -koolausten pitää olla vähintään 100 mm päässä tuon hormin ulkopinnasta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
alle 25mm paksu puu saa osua hormiin niin kummalta kuin se kuulostaakin.
Joo, niskat (50x100) pitää olla 100mm:n etäisyydellä hormista mutta koolinki (22x100) saa olla verhoilun lisäksi jopa kiinni mutta kannattaa jättää 5-10mm:n rako hormiin molemmista (koolingista ja panelista). Lista edelleen 5-10mm irti hormista.
Eli niskat irti 10cm jonka väliin 10cm kovaa palovillaa. Koolinki saa tulla lähes kiinni jolloin se estää villoja painumasta alaspäin.
Valmistajan TÄYTYY antaa tarkat asennusohjeet ja aina ne kyllä normaalisti tulee hormin mukana. Jos jostain ihmeen syystä niitä ei mukana tule, kaupan tulee antaa ohjeet (ostopaikka). Kuulostaa uskomattomalta ettei valmistaja tiedä kuinka oman tuotteen kohdalla paloturvallisuusmääräykset tulee suorittaa??
Lisäksi kannattaa tarkistaa minkä paloluokan hormi on kyseessä eli minkälaisen tulisijan siihen saa kytkeä? On useita ns. halpispönttöjä myynnissä joiden lämmönsietokyky on todella ala-arvoinen eli myydään jopa paloturvallisuusriskejä muodostavia valmishormeja. On uskomatonta että on myynnissä hormeja joilta ei vaadita edes hetkellisesti korkeita lämpötiloja?? Millä tahansa tulisijalla kun voidaan aikaansaada nokipalo huonon paloprosessin seurauksena tai ylilämmittämisellä kuumennetaan hormi joka väärin asennettuna voi jopa aiheuttaa tulipaloriskin. Joskus näillä sivuilla esitettiin artikkeli jossa tulipalon aiheuttaja oli juuri luokaton halpis valmishormi..
Rakennustarkastaja viimeistään lopputarkastuksen yhteydessä tarkistaa että läpivienti on toteutettu asianmukaisella tavalla.
Joskus olen itse asentanut hormia kiertäviin listoihin sitä valkoista punottua palonkestävää "narua". Jos syystä tai toisesta hormi liikkuu ei se pääse kosketuksiin puuosien kanssa. Sellaista hätävarjelun liioittelua mutta varma on aina varma.
Joskus näillä palstoilla joku teeseitse tollo neuvomalla neuvoo tekemään valmishormitkin itse ja mitä ihmeellisimmillä tavoilla esim. seinän lävitse vaakaan yms. pönttöilyä. Ja useaan otteeseen??