Halkeamia sisäseinien saumoissa

Harri123456

Pari vuotta vanhassa omakotitalossa (puutalo) on ilmaantunut useaan paikkaan ovien reunojen linjaan yläpuolelle pystysuoria halkeamia. Suurimmassa osassa on hieman pullistunut tuo kohta ulospäin ja keskellä kulkee halkeama. Ei puhuta mistää suurista halkeamista, mutta kyllä ne sieltä seinästä ainakin omasta mielestäni ikävästi erottuvat. Pystysuunnassa halkeamien pituus on parikymmentä senttiä. Vastaavaa on myös muutamissa muissa kohdissa joissa esim. kantava puupalkki alkaa.Halkeamat ovat luultavasti kipsilevyjen saumakohdissa. Saumoissa on paperinauhat. Pinnassa ei ole tapettia vaan maali.

Kysymykseni on että onko nämä halkeamat aiheutuneet rakenteiden kuivumisesta? Voisinkohan leikata kohdat mattoveitsellä auki, tasoittaa ja maalata vai käykö niin että teen turhaa työtä ja sama ilmiö toistuu uudestaan? Sisätiloissa kosteus on n. 25% talvella ja 45% kesällä.

3

6367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • www.jsalokangas.tk

      Jos seinät on levytetty oikein kipsilevyvalmistajan ohjeen mukaisesti, niin oviaukkojen kohdille ei tulisi saumoja. Seinä levytettäisiin täydellä levyllä ja aukkojen kohdat sahataan levyn kiinnityksen jälkeen.

      Väliseinät tulisi levyttää niin että seinän toisellla puolella levyjako eli saumat eivät ole kohdakkain. Tämä jäykistää seinärungon.

      Mahdollista on että jos seinät on molemmilta puolilta oven kohdalta levytetty niin että levyihin on saumat laitettu noihin mainitsemiisi pystylinjoihin (väärin) niin pienikin oven paukutus ja heilutus heiluttaa seinää ja murtaa tasoitteen.

      Tuo halkeilu toisaalta viittaisi myös kuivumisesta aiheutuneeseen, mutta koska kyseessä on puurunkoinen talo niin vettä tuskin on rakentaessa käytetty yhtä paljon kuin kivitaloissa joissa myös halkeamia joskus ilmenee.

      Useasti halkeilua tapahtuu myös huoneen nurkissa, jonne laitetut tasoitteet ja akryylimassat eivät kuivu riittävästi ennen seuraavaa työvaihetta ja maalausta.

      Kannattaa puukottaa auki jostain kohdasta ja katsoa miltä näyttää.

      • Harri123456

        Hyvin mahdollista että juuri noin on tehty. Täytyypä katsoa että mitä tuolle oikein tekisi. Ei viitsisi alkaa levyttämään uudestaan seiniä...


    • wt4 t43t f3

      Talo kai vähän hakee muotoaan :D

      Eihän noita halkeamia tarvitsi tulla, tahtoo niitä jonnnekin vain joskus ilmaantua. Saumat auki, saumanauha, kittaus, uusi maali. Voi uusia, tai sitten ei. Paras olisi tietenkin vetää jokin lasikuitutapetti ja maalta se. Ei ainakaan pikkuhalkeamia ikinä näy, eikä kyllä isompiakaan. Se vaan vähän isonpi ja kalliinpi homma. Mutta saattaisi pitemmän päälle olla hyväkin ratkaisu.

      Oisko väliseinät vähän kevytrkenteisia muutenkin? Voishan siihen päälle vetää toisen kerroksen kipsilevyä ja laittaa se sitten nauhalla, kitillä ja maalilla. Ainakin seinästä tulisi jäykkä ja äänieristyskin paranisi. Mutta se on sitten jo älyttömän kallis remontti pikku näköhaitan takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      32
      5012
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      237
      4838
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4796
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4593
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      17
      3705
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2374
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1697
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1624
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      201
      1335
    Aihe