Autralianterrieri vai Walesinterrieri

....

Hei kaikki!
Kyselisin että mitä eroa näillä kahdella rodulla on.
Sopiiko molemmat n.12 vuotiaalle tytölle harrastuskaveriksi?
Miten tuo haukkuminen,haukkuvatko paljon?
Miten helppoja kouluttaa?
Kertokaa vain omia mielipiteitä kumpi näistä sulosista hauveleista voisi olla sopiva meidän perheeseen?

1

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terriläinen

      Et ole näköjään vastauksia saanut, joten pitääpä jotain raapustaa. Walesinterriereistä minulla ei ole kokemusta, mutta ausseista kyllä ihan kasvatusasteellakin. Rotujen eroista en siis osaa sanoa.

      Luonteet vaihtelevat kyllä paljonkin yksilöiden välillä, mutta yleensä aussit eivät ole mielestäni mitään ihan haukkuherkimpiä. Vahtihaukkumista esiintyy kyllä, mutta muuten ovat aika hiljaisia ja paljonhan se on koulutuksestakin kiinni, että kuinka paljon koiran antaa haukkua.

      Koulutus on melko helppoa, kunhan omistaja(t) ottaa johtajan roolin. Sama pätee varmasti rodun kuin rodun kohdalla. Urokset ovat yleensä hieman dominoivampia kuin nartut, eli itse ainakin suosittelisin narttua nuoren tytön harrastuskaveriksi. Kunhan koko perhe on koiran ottamisen kannalla ja valmiit ottamaan johtajan aseman, aussi sopii varmasti hyvin :) Aussit ovat kyllä todela viisaita ja persoonallisia pakkauksia.

      Täällä parhaillaan jännitetään, että saadaanko syksyksi pentuja taloon! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      326
      12537
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      53
      3629
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3232
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      130
      3013
    5. 103
      2968
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      75
      2712
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2618
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2522
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      48
      2408
    10. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      5
      1912
    Aihe