Vieläkö kalliossa liikkuu semmoinen outo miekkonen, semmoinen pieni kaitakasvoinen ukkeli, kulkee, joskus hame päällä ja liikkuu niissä lukuisissa juopposakeissa, joita alueella parveilee, kuin kärpäsiä navetassa.
Oliko se Rane tai Rami, ukkelin nimi, aika värikäs persoona, hakiksen hallista poistivat sen kerran kun oli berliinin makkaran laittanut hameensa alle, pummailee torilla ja kurvissa usein kaljapullon pohjia, muuten oli iahn harmiton tapaus, semmoinen omituinen höpöttäjä.
Muutin viime vuonna länsi-pasilaan, kun täällä hyvät lenkkimaastot ja uudemmat taloyhtiöt, tuli tämä tapaus mieleeni kun seiskan ratikassa katselin juoppoja hämeentiellä.
Oliko se Rane tai Rami, ukkelin nimi, aika värikäs persoona, hakiksen hallista poistivat sen kerran kun oli berliinin makkaran laittanut hameensa alle, pummailee torilla ja kurvissa usein kaljapullon pohjia, muuten oli iahn harmiton tapaus, semmoinen omituinen höpöttäjä.
Muutin viime vuonna länsi-pasilaan, kun täällä hyvät lenkkimaastot ja uudemmat taloyhtiöt, tuli tämä tapaus mieleeni kun seiskan ratikassa katselin juoppoja hämeentiellä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Et sinä missään pasilassa asu, tuhnuttelet siellä Aurinkolahdessa vuokralla, haaveilet elämästä Kalliossa palveluiden äärellä. Menisit töihin ja yrittäisit sitä kautta saada vuokrakämpän ihmisten ilmoilta. Vaan vaikeaahan sieltä Vuosaaren perukoilta on työssä käydä, kun matka Stadiin kestää julkisilla tunnin verran eikä omaa autoa ole.
Outoa puhetta, oletko sinä kallion asukkaita? Minä asun Länsi-Pasilassa en todellakaan vuosaaressa, vaikka ennemmin asuisin Vuosaaressa, kuin kalliossa, koska kallio on aika risainen paikka ja talot röttelöitä, tiedän kiun asuin muutaman vuoden kalliossa ja sain pahviseinistä tarpeekseni.
Kyllästyin myöskin noihin sakilaisiin ja kulkujätkiin, kun kadulla sai hypellä ettei tahrinut kenkiään virtsaan.
Länsi-Pasila on ihana paikka, keskuspuiston keidas vieressä ja sporalla stadin keskustaan.
Se on se kukkamekko Hilda, juoppojen yhteishyvä ja kauhee deeku! Tyyppi on myös vakiokeskustelun aihe tällä palstalla.
Vielä se siellä liikkuu se kärpän-naama, vetää lärvit ja sammuu punkkaansa joka ilta, Hilda-Rane, vanhassa kellarikämpässään, kusenpolttama patja lattialla, stadiin muuttaneen maalaisjuntin elämää, kun ei turnipsit kasvaneet kalliossa alkoi jyvävasara dokaamaan ja jätkäporukassa riemua riittää....
Hilda-Rane on näitä kallion pakolaiisia eli maalta muuttanut, alkuperäistä stadillaista harvoin tapaa, heinäpaaleja kyllä, luulee olevansa helsinkiläinen ,naurattaa, vetää spurguporukoissa aineita ja kehuu aluettaan ja itseään.
Hildalla ei kaikki raksuta.
Mistä muualta helsingistä löytää lukemattomia thaihierontapaikkoja, seksipisteitä, erilaisia olut ravintoloita, kirpputoreja, asuntoloita, ruoanjakelua, kaikki lähellä ja vanhat jykevät kivitalot, löytyy erikois-saunat ja puistot ja kalliossa ollaan suvaitsevaisia, täällä on vähemmistöjen festivaaleja, etnisiä kauppoja ym ym..
Kallio on tavoiteltu alue, poikamiehen paratiisi.
Vuosaaren torvelo turvautuu keinoista alhaisimpaan eli toisen nimimerkillä kirjoittamiseen. Säälittävää, mutta toisaalta ottaahan se hemafroottia päähän, kun vuokra-asunnon saaminen Kalliosta muuttuu aina vain kalliimmaksi ja hankalammaksi. Ottaisi edes sen peukalonsa pois persuuksista vuokra-asuntonäytöillä, mutta mitä se auttaa kun luottotiedot ovat menneet ja paljastuu että tyyppi asuu äidin helmoissa vielä 49-vuotiaana.
Stadin Starbulle: sinullahan on lukemattomia nimiä, joilla olet kirjoittanut tänne esimerksi, Remontti-Rane, Kallion Asukas, Hilda, Hulda, elli, Lady, Kärpästen herra, Gay-Boy ja Stadin starbu, sinut on tunnettu ja tunnistettu, juttusi toistavat aina itseään, puhut aina halventavasti vuosaaresta ja kehut kalliota, sinun lähtökohtasi tiedetään, olet syrjäynyt surkimus, joka ei normaali asumiseen sopeutunut, joten kallion asuntolat ovat paikkasi.
Hilda-Rane eli Starbu taustasi tiedetään hyvinkin tarkkaan, kotosin olet Tampereen hervannasta, josta äitisi kanssa muutit stadiin, asuitte osa-omistusasunnossa vuosaaressa 90-luvulla halvalla kyhätyssä talossa ja oman käyttäytymisesi tähden sieltä jouduitte lähtemään, nyt asutte äitisi kanssa kalliossa pienessä yksiössä.
Rane elämäsi on ollut vaikeaa, vastakkaiseen sukupuoleen et ikinä kontaktia saanut, pelkäsit ja kun ulkomuotosi ja fyysiset ominaisuutesi olivat se mitä on, mahdollisuudet olivat pienet, siksi kai hakeuduit samaa sukupuolta olevien piiriin ja siellä sinut tietyllä tavalla hyväksyttiin.
Katkeruutesi yhteiskuntaa kohtaan on kova kun he eivät sinua ole kouluttaneet, äitisi kuitenkin yritti parhaansa, mutta kivista peltoa on vaikea kyntää.
Koita pärjätä Tsemppiä ja lopeta nämä katkerat kirjoituksesi.
Hulluhan tämä Moga on, vastailee omiin viesteihinsä viisikin postausta peräkkäin, taidan soittaa Vuosaaren kirjastoon ja käskeä välillä pikku paussille, housutkin voisi vetää jalkaan esiintyessään julkisella paikalla, miksi virkavalta ei puutu asiaan, no samapa tuo, Kalliossakin näkee monenlaista, mutta ei sentään tuollaisia tyyppejä, eikä tarvitse pelätä saavansa turpaan tai puukosta kuten Vuosaaressa nykyään pitää!
Onko Kallion asuntolassa kirja- ja nettitupa vielä klo 21 jälkeen avoin, kun Rane siellä vielä istuu ja näpyttää? Istuuko Rane paljain pepuin nettituvassa näppäilemässä, kun olettaa ilman muuta, että Vuosaaressa saa ilman housuja kirjastossa heilua.
Me olemme sivistyneitä Vuosaaressa, käyttäydymme ihmisiksi toisin kuin Kalliossa, jossa kaikki on sallittua, Ranen eli Stadin Starbun mukaan myös nettailu kirjastossa käy ilman pöksyjä.
Muutenkin Vuosaari edustaa nykyaikaa, Kallio vanhaa aikaa. Käytöstapoja vain Kalliossa ei muisteta. Kaikki vähän epämääräinen ja outo on taidetta ja edustaa suvaitsevaisuutta kuten tuo Stadin Tarbun pöksyittä dallailu kirjastossa.
Noin 60% Vuosaaren asukkaista on saanut sivistyksensä Mogadishusta Somaliasta tai sitten lähialueilta.
mokomakin asiantuntija. Suuri osa somaleista on muuttanut Vuosaaresta muualle, moni Kallioon. Etkö ole huomannut, että siellä Hakaniemen kupeessa oikein vilisee somaleja?
Eikä somaleja voi syyttää viuhahtelusta. Harvoin heitä näkee humalassakaan. Kallion juopot ja paljaspyllyt ovat kyllä ihan suomalaisia.
Stadin starbu, sorry, mutta eihän siitä kahden centin narunpätkästä meisseliksi ollut, mutta hyvä, kun havaitsit olevasi se heikompi astia, kaltaisisia tarvitaan kalliossa, moni sälli tarvitsee sen patjan ja sinulle OK.
Tuli käytyä tänään Vuosaaressa. Piti mennä metrolla sattuneesta syystä. Kulosaaren kohdalla jäivät pois kaikki jotenkuten normaalin oloiset ja Vuosaarta lähestyttäessä olimme ainoat Suomea puhuvat. Vaunussa leijui uhkaava tunnelma.
10-henkiset perheet rynnivät ohitsemme ja pääsimme viimein laiturille. Matka kesti Mikonkadulta lähes tunnin! Onko tuo metrolla matkustaminen muka nopeaa, kysyn vaan.
Ja mitä kolhooseja koko alue on täynnä. Aurinkolahtikin! Ensimmäiset maalikerrokset alkavat lohkeamaan neukkukuutioiden seiniltä. Ei parkkipaikkoja. Vetelehtiviä joutilaita nuoria miehiä joka paikka täynnä. Oli kyllä viimeinen kerta kun näin naisena uskaltauduin alueelle.
tuo kirjoittaja on juuri Hilda-Remontti-Rane. Sen tunnistaa tyylistä: "joutilaita nuoria miehiä." Hilda taas häriköi täällä. Onko hoitokodin hoitajan silmä välttänyt, että on päässyt koneelle kirjoittamaan Kellokosken mielisairaalassa. Kukkamekko-Hilda.
Mitä sinä siellä horiset? Mikä Hilda? Ei se ole nimeni!
Miksei saa puhua joutilaista nuorista miehistä jos kerran joka paikka on täynnä joutilaita nuoria miehiä?