Miten nuo eristeet pientalon sokkelin viereen oikein laitetaan? Jos eristys pitää yltää 2 metrin päähän, niin 5cm:n styroxeja kaks päällekkäin? Jatkuuko 10 centtisenä sinne kahteen metriin vai metriin vai 1,2 metriin?
Vastaukset 10
- nääs...
Yleisin tapa on laittaa ensimmäinen kerros toisin päin ja päälle toinen kerros toisin päin. Siis kun nämä vakio styroxit on mitoiltaan 100x 120 cm niin silleen että alimman kerroksen levydeksi tulee se 120 cm ja päälle 100cm ja saumat limittäin, ei kohdakkain. Jos suunnittelia/ joku muu vaatii ja haluaa sen 2 metriä niin sitte laitettava 2 levyä vierekkäin ja kerroksia sen mukaan mitä suunnitelma edellyttää. Huomion arvoinen asia on että styroxitkin kannattaa laittaa kaadolle seinästä pois päin jolloin vesi liikkuu niidenkin pinnalla sokkelista pois päin.
- ryti
routaeristykseen on olemassa muutakin eristettä kuin tyroksi ja pohjat kun tekee hyvin niin kestää vaik autolla ajella
- inssi..
on katsoa asia piirustuksista.
- rakennustarkastajaRI
Useimmiten ne polystyreenilevyt laitetaan perusmuurin viereen käsin. Myös kaivinkonetta voi halutessaan käyttää. Niitä saa eripaksuisina
On tärkeätä kieputtaa eristelevyjen ja salaojaputkien ympärille muovia, jotta ne eivät pääsisi kastumaan.- fasdffasdfasd
eristettä pitää laittaa 1,5 metriin, niin millä on helpoin katkoa noita styroxeja? sahalla?
- KivaSetä
Että salaojan ympäri muovia?! Reiätä nyt edes pikkuisen, niin pääsee vesikin sinne salaojaan. Vai eikö se saa kastua? RI yeah right.
- timberman-52
salaojat pitää pysy kuivina, vaikka sitten muoviin käärittynä, jos ei muuten.
- rakentajaallu
timberman-52 kirjoitti:
salaojat pitää pysy kuivina, vaikka sitten muoviin käärittynä, jos ei muuten.
Netissä on syytä pitää omat aivot mukana kun lukee näitä juttuja
- www.jsalokangas.tk
Jos kuvissasi on että kahteen metriin asti 100mm niin tee niin. Saumat pitää limittää niin että eivät ole kohdakkain. Laita ensin vaikka pohjalle 4 levyä ja sitten niiden päälle levyjä niin että laitat puolitettuja ja kokonaisia levyjä niin että saumat eivät ole kohdakkain.
Levyjä voi leikata sahalla tai puukolla viiltää. - Umatti
vaihdella nuo ohjeistukset myös vähän sijainnin mukaan. Jotkut suosittelee muovia eps päälle mutta toiset taas ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4202111- 2111795
- 1521562
- 1231406
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291246Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2571062- 114958
- 18912
- 75868
- 26725