Epävirallinen?

tietämätön-

Olisin vain kysynyt että mitä tarkoittaa tuo epävirallinen näyttely? En niin kovasti ole näyttelyissä käynyt ja nyt ajattelin koirani kanssa käydä..

Onko palkinnot kuitenkin samat yms. ?

Kiitos paljon vastanneille! :)

4

1745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsomassa...

      Onko tuo tärkein murheesi asian suhteen? Eli "onko palkinnot kuitenkin samat" :-D

      Epävirallinen näyttely tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että se on epävirallinen. Eli siellä saavutettuja tuloksia ei virallisesti voi hyödyntää mitenkään.

      Jos tarkoitat "palkinnoilla" koirien saamia laatupalkintoja ERI, EH, jne niin vastaus on ei - ne eivät ole samat.

      Jos taas tarkoitat pyttyjä pokaaleita ja ruusukkeita niin jotain sellaista yleensä on jaossa epävirallisessakin näyttelysä.

      Termi "epävirallinen näyttely" on oikeastaan käytössä vain pentunäyttelyissä. Eli epävirallinen näyttely pennuille, joka kuitenkin toteutetaan Kennelliiton alaisuudessa.

      Match Show ei oikeastaan ole epävirallinen näyttely liankaan vaan nimensä mukaisesti vain match show, jolla ei tarvitse olla mitää tekemistä järjestäytyneen toiminnan kanssa.

      Eli vastakysymys: mitä oikeastaan kysymykselläsi tarkoitit?

      • Pilkunviilaaja...

        Jos oikein tarkkoja ollaan niin pentunäyttelyt on pentunäyttelyitä ja epävirallinen koiranäyttely on ihan toinen juttu - ja match-show taas ihan omansa.

        Match-shown järjestämistä ja sääntöjä ei oikeastaan sanele kukaan, mutta tietty käytäntö siihen on vakiintunut. Siellä mukana yleensä voi olla myös sekarotuiset - match shown järjestäjä päättää luokat.

        Epäviralliselle koiranäyttelylle (ns. Open show) löytyý Kennelliitolta järjestämisohjeet ja niihin ei sekarotuisilla ole asiaa. Ne on aikuisille ja yli 5 kk ikäisille pennuille.

        Pentunäyttelyt taas on tarkoitettu vain pennuille ja ne on aina epävirallisia.

        Ja sitten tietysti epävirallisia näyttelyitä (ja katselmuksia) järjestävät eri rotuyhdistykset omille roduilleen.


    • ....

      epäviralliseen näyttelyyn saa esimerkiksi viedä sekarotuisia koiria yms..

      • kaunis kansitakki

        EI.
        Sekarotuisia saa viedä osanottajiksi vain Mattsch show:n , jota myös joskus kutsutaaan ´leikkimieliseksi näyttelyksi. `

        Sekarotuisia VOI viedä YLEISÖKSI virallisiin näyttelyihin- vaikkakaan ei suotavaa silti. MUTTA sillä sekrotuisellakin TÄYTYY OLLA VOIMASSAOLEVA ROKOTUSTODISTUS mukana.

        Yleensäkin näyttelyissä on aina niin paljon koiria, ettei ole suotavaa ylimääräisille turistikoirille .

        Siis sekarotuiset kuuluu Matsch Showhun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      186
      3407
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2605
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2499
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2442
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      8
      2074
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1770
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      33
      1648
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1398
    Aihe