Mihin kannattaa suunnata, jos haluaa ostaa basaarialuetta laadukkaampaa ( aitoa) tavaraa, esimerkiksi vaatteita, kenkiä ym? Onko Alanyan seudulla kauppakeskuksia? Hintataso on varmaan Suomen tasoa, vai? Milloin on alennusmyynnit? Onko näissä siestaa?
Kauppakeskukset
shoppailua
6991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei siellä mitään ero mistä tavaraa ostaa, samaa feikkiä ja kopiota se on kaikkialla. Laatua ja turkki ei kannata luula voitavat yhdistää. Kopiot ja feikkkitavara on suomen tasoa ja aidot jos jostain niin kalliimpia.
varrella on paljon erilaisia kiinteähintaisia liikkeitä, joista saa hyvää tavaraa, hieman edullisemmin kuin Suomesta.
Itse käyn lähinnä näissä kiinteähintaisissa, ja laatu on ollut ihan suomalaisten ketjujen (only, vero moda tms) tasoa, monta vuotta sitten ostettuja vaatteita vielä käytössä : )
Little Big suosikki ketju turkkilaisista, valitettavasti sitä ei ole kuitenkaan Alanyassa...
Mutta esim. Waikiki ja Robin Hills löytyy, ja kivoja paikkoja.
Myös Damlatas-kadulla on jonkin verran kiinteähintaisia liikkeitä. Lisäksi kuulin "Alanya-konkareilta", että 25 mtr ja pääkadun välisillä pikkukadun pätkillä on edullisia, kiinteähintaisia vaatekauppoja. Itse en ikävä kyllä ehtinyt käydä 25 mtr kadun suunnalla pari vkoa sitten. Ensi kerralla sitten. Lisäksi shoppailimme Alanya Textil Marketissa (ATM), josta saa Onlya, Vero Modaa, Espritiä, H&M:ää edullisesti.
Matkaoppaat-sarjassahan kaksi opasta (Erja ja toisen nimeä en valitettavasti muista) menivät johonkin kauppakekukseen bussilla. Osaako joku kertoa nimen ja mahdollisesti missä päin sijaitsee?
Noin 3 km keskustasta itäänpäin sijaitsee kauppakeskus Alanyum. Siellä on kunnon kauppoja ja kiinteät
hinnat. Tosin esim. Adidas, Puma yms maksaa jotakuinkin samanverran kuin täällä Suomessa.
Alanyumiin pääsee dolmuksella keskustasta. Dolmuksen ikkunassa on kyltti Alanyum.
Aurinkomatkojen hotelli Gumus sijaitsee ihan vieressä.
Moi.
Onkohan Alanyassa polkupyörävuokraamoja ja minkä hintaista mahdollisesti? Totuttu Suomessa liikkumaan pyörillä jokapaikassa, niin ois sielläkin varmaan ihan mukavaa. Kiitoksia vastauksista etukäteen.