koska nyciin?

nyciiiin

Mikä on para ajankohta matkustaa nyciin? vuodeaikaa ajatellen siis? koska siellä on hienointa ?

6

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joka talvi

      talvella tammikuussa...on muuten myös halvinta ja alkaa alennusmyynnit.

      • NY asuva

        Tammikuussa saattaa olla aika kylmät ilmat. Syksyt on mielestäni kivoja. Lämmintä riittää loka-marraskuulle ja ruska on aivan omaa luokkaansa :)


      • gggggggggg
        NY asuva kirjoitti:

        Tammikuussa saattaa olla aika kylmät ilmat. Syksyt on mielestäni kivoja. Lämmintä riittää loka-marraskuulle ja ruska on aivan omaa luokkaansa :)

        Joo, talvella saattaa olla kylmääkin, mutta viime tammikuussa taas oli varsin lämmintä kun käväisin. Jotain 15 C. Mutta kyllä, lämpötilan voi odottaa tuohon aikaan olevan ennemminkin nollan lähistöllä. Sikäli paras ajankohta, että majoitus on halvimmasta päästä, ja jos turistikohteisiin aikoo niin jonot ovat lyhyet. Ja hyviä ostoksia tuli tehtyä.

        Central Park tuppaa olemaan talvella ankeamman näköinen, joten sikäli käväisisin ennemminkin loppukesästä. Tällöin voi olla syytä vilkaista millaisia tapahtumia (ja ilmaistapahtumia) on tarjolla. Ja onhan siellä muutenkin kesäaikaan toisenlaiset fiilikset.


    • matkailija-x

      Säiden puolesta keväällä tai kesällä. Talvella voi olla todella jäätävää ja tuulista ja kesällä paahtavan kuumaa. Olen kyllä viime reissut ollut kesällä, kuumaa ja kosteaa on ollut, mutta kun on muistanut juoda paljon ja vilvoittellut kaupoissa ja kahviloissa välillä, on jaksanut ihan hyvin.

      Puistot ovat kesällä kuin yleisiä olohuoneita, ihmiset pelaava shakkia, lukevat, tapaavat ystäviä yms. puistoissa. Kesällä on myös runsaasti ilmaisia ulkoilmatapahtumia ulkoilmaelokuvista konserteihin.

    • nykissä käynyt

      Olin Nykissä huhtikuun puolen välin molemmin puolin ja ajankohta oli mainio. Säät olivat loistavat, t-paitakelejä enimmäkseen, sain loistavan varaslähdön kesään. Jos mielii eri palloilulajeja katsomaan (NHL, koripallo jne) pitää tietysti matkustaa silloin kun kausi on käynnissä, esim juuri huhtikuussa. Kiivaiin turistikausi lienee toukokuu ja syys-lokakuu, silloin on enemmän ruuhkaa nähtävyyksillä. Kesällä on kuumankosteaa, talvella turhan viileää (ja kosteaa).

      • sinne siis

        ehdottomasti keväällä (maalis - touko) ja syksyllä (elo - loka) niin ei tarvi palella eikä läkähtyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1589
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1394
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1317
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1208
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      53
      1196
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      725
    Aihe