Halpa hotelli?

reppumatkailija

Löhden kiertämään Turkkia parin viikon kuluttua ja minulla on hyvin pieni budjetti. Tietäkö joku hyvää mutta halpaa hotellia, matkustajakotia, guesthousea Istanbulin keskustasta?

8

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IstanBulibuli

      Jassoo, missä mahtaa keskusta sinun mielestäsi olla? Halvimmalla olen Istanbulissa majoittunut Sultanahmetilla hotellissa jonka nimeksi muistelen Atlantis, varma en ole. Se oli vaatimaton mutta silti ok. Saattoi olla n. 40 euroa yöltä kahden hengen huoneessa kaksi vuotta sitten.

      • reppumatkailija

        Joo ja sitten olisin kiitollinen jos saisin vähän vinkkejä siitä, missäpäin Istanbulia olisi hyvä olla. En aio viettää siellä kovin pitää aikaa ja haluan käydä katsomassa Hagia Sofiaa, Sinistä moskeijaa ja suurta basaaria. Muuten vaan käyskennellä ja sitten jatkaa muualle Turkkiin.


      • ovat juuri
        reppumatkailija kirjoitti:

        Joo ja sitten olisin kiitollinen jos saisin vähän vinkkejä siitä, missäpäin Istanbulia olisi hyvä olla. En aio viettää siellä kovin pitää aikaa ja haluan käydä katsomassa Hagia Sofiaa, Sinistä moskeijaa ja suurta basaaria. Muuten vaan käyskennellä ja sitten jatkaa muualle Turkkiin.

        Sultanahmedissa. Kannattaa tutkiskella karttaa. Ota vaikka esille Viamichelin:in sivut menet Istanbuliin ja sitten painat hotellit linkkiä. Sitten katsot vaikkapa bookings.com ja ebookers:in sivut.
        Ehkäpä taloudellisinta olisi varata etukäteen hotelli vain yhdeksi yöksi, ellet kaipaa vielä suurempaa jännitystä.


    • ....

      hostels istanbul, eiköhän jotain löydy.

    • Satunnainen kulkija

      Oli hintaansa nähden aivan asiallinen yösija, sisältäen kaiken tarpeellisen (ilmastointi, jääkaappi, 24h respa, mainio sijainti kävelymatkan päässä Taksimista yms. ) Oliskohan ollut noin 30 ekeä /yö viime syksynä.(http://www.inkahotel.com/).

    • Istanbulagiderken

      Istanbul Hostel - nimisessä hostellissa olen viettänyt pari viikkoa yhteensä, se sijaitsee Sultanahmetissa aivan Hagia Sophian ja Sinisen moskeijan vieressä. Sekä kivenheiton päässä Sultanahmetin ratikkapysäkiltä. Sijainti on aika lailla täydellinen näin nähtävyyksien ja liikenneyhteyksien kannalta. Maksoi muistaakseni 7-10e per yö, johon kuului perinteinen turkkilainen aamiainen, ilmainen netti, suihkut vessat petivaatteet kaikki kuuluivat hintaan. Sain huoneen alakerrasta, isosta hämärästä kellarihuoneesta, joka aluksi tuntui aika järkytykseltä, mutta joka jälkeen päin osottautui aivan erinomaiseksi nukkumispaikaksi, siellä oli hämärää ja viileää, (kun muissa huoneissa taas tukahduttavan kuumaa helteen takia) ja suht hiljaistakin liikenteeltäkin ja muulta hälinältä. Suosittelen ehdottomasti sitä paikkaa reppuretkeläisille, jotka matkustavat pienellä budjetilla. =)

      www.hostelworld.com

      • jonnevaltteri

        ...www.pallontallaajat.net majoitustietokanta, missä muutama hostelli Istanbulissa


    • reppumatkailija

      No palattiin jo matkalta. Minulla oli kolme lasta mukana ja yövyimme kaikki samassa huoneessa. Eka yö Aksarayssa pienessä, vanhassa, pimeässä hotellissa, 25 euroa yö neljältä. Seutu oli liian eksoottista meille, ilman lapsia olis ollut todella eksoottinen. Seuraavaksi yöksi mentiin Taksimiin, kävelykatu istiklarin poikkikadulle. Neuvoteltiin huoneen hinta hotelli Efesissä, 45 euroa siisti huone hyvien kulkuyhteyksien varrella, puhdas ja ok huone. Paluumatkaalla yövyimme vielä 3 yötä samassa paikassa. Siinä vaiheessa olimme oppineet elämään edullisesti Turkissa ja saatoimme jo saada hyvää ruokaa ravintolassa neljälle 10 eurolla.

      Suosittelen Turkia repumatkailuun ja pienellä budjetilla pärjää. Hinoista voi neuvotela. Aluksi joutuu ehkä maksamaan oppirahoja mutta kyllä siellä pärjää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3714
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1620
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1371
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1283
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      297
      1176
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1041
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe